A gyulladt pattanások nagyon sok kellemetlenséget okoznak, éppen ezért ha téged is érint ez a bőrprobléma, akkor érdemes végigolvasnod szakmai blogunkat.
Rávilágítunk a gyulladt pattanások kiváltó okaira, megmutatjuk milyen otthoni kezeléseket javasolt elvégezni és mit ne csinálj, ha nem akarsz még nagyobb bajt okozni magadnak.
Ahhoz, hogy megoldást találjunk, először muszáj megismerni a bőrben lejátszódó folyamatokat, amelyek gyulladt pattanásokhoz vezetnek.
A bőrfelszínen található egy nagyon vékony zsíros bevonat, amely védelmet biztosít, rugalmassá teszi a bőrt, megvédi a kiszáradástól és a kórokozóktól. Ennek egyik összetevője a faggyúmirigy által termelt, a bőr pórusain keresztül a felszínre kerülő faggyú. Ebből normál esetben pont annyi termelődik, ami a mirigy kivezető csövén könnyedén átjut és védőréteget képezve szétterül a bőrön.
A faggyú termelődése folyamatos, amit a vegetatív idegrendszer, a belső elválasztású- és a nemi mirigyek szabályoznak.
Amikor a bőrműködés egyensúlya felborul, akkor a túlzott mértékben termelődő faggyú keveredik az elhalt hámsejtekkel, ami a kivezető nyílást eltömíti. A pórusok belsejének fala ugyanúgy hámlik, mint a bőrfelszín, viszont ha ez a hámlási folyamat zavart szenved, akkor az egyenetlenül hámló sejtek hajlamosak egymáshoz tapadni. Az összetapadt sejtek keveredve a kelleténél több faggyúval könnyen dugaszt képeznek, és eltömítik a pórusokat.
Alapesetben a bőrflóra részét képezik különböző baktériumok is, de amikor több faggyú képződik, az ebből táplálkozó baktériumok jobban elszaporodnak. Anyagcseréjük során olyan zsírsavakat termelnek, amik irritálják a pórusokat, pirosodást és gyulladást eredményeznek, így kialakul a pattanás. Súlyosabb esetben akne is képződhet, amikor a kóros mértékű elszarusodás a faggyúmirigyek kivezetőcsövét teljesen elzárja. Ez az elzáródás, mint egy cella a bőr mélyébe zárja a faggyúból, elszarusodott hámból és baktériumokból álló keveréket.
A bezárt baktériumok a faggyút alkotóelemeire, zsírsavakra kezdik bontani, ami irritálja a faggyúmirigy szöveteit, fokozva a gyulladást. A faggyútermelés tovább tágítja a mirigy falát, ami a feszülés miatt megreped és irritáló tartalma a szövetek közé kerülve még súlyosabb gyulladást idéz elő.
Ismerd meg, hogy milyen tényezők járulnak hozzá a gyulladt pattanások kialakulásához, így hatékonyan tudsz tenni ellene!
Hormonális változások
Mind a tinédzserkori, mind a felnőttkori pattanás részben hormonális tényezőkre vezethető vissza. A faggyúmirigyek rendelkeznek hormon receptorokkal, ezeken keresztül a nemi hormonok, elsősorban az androgén hormonok csoportjába tartozó tesztoszteron serkenteni tudják a faggyú termelését.
Serdülő korban a nemi hormonok elkezdenek fokozottabban termelődni, a faggyú mennyiségét serkentő tesztoszteron szintje főleg fiúknál emelkedik meg látványosan, de kisebb mennyiségben nők szervezetében is megtalálhatók.
A felnőtt nők többsége pattanásainak egyértelmű felerősödését tapasztalja közvetlenül a menstruációs vérzést megelőző napokban, illetve a vérzés alatt. A ciklus első felében az ösztrogén, a második felében pedig a progeszteron a domináló hormon, de mindkét hormonszint lecsökken közvetlenül a menstruáció előtt és alatt. A tesztoszteron hormonszintje állandó, így a havi vérzésnél relatív túlsúlyba kerül. A ciklus második felében több progeszteron is serkenti a faggyú termelődését, valamint a pórusokat körülvevő hámsejtek duzzanatát idézi elő, így a faggyú kiürülése is nehezítetté válik és gyulladt pattanás is kialakulhat.
Sajnos a túlzottan zsíros bőr esetén is gyakori javaslat a fogamzásgátló gyógyszer szedése. Erről azt kell tudni, hogy ez csak tünetileg oldja meg az ezzel a bőrtípussal járó kellemetlenségeket és szépséghibákat. És csak addig, amíg szedi valaki! Ugyanis csak a bevitel ideje alatt képes becsapni a természetes hormonháztartást, és káros műhormonokkal kendőzni a bajt. Amint abbahagyja az illető a szedését, jó esetben minden visszaáll a régi mederbe, sokszor még hatványozottabban jelentkeznek a tünetek: pattanások, zsíros haj, zsíros bőr, hajhullás, májfoltok. A szervezetet károsító hatásokról sem árt alaposan tájékozódni!
A hormonális ingadozásokból adódó bőrproblémák gyógynövényekkel, életmódbeli és táplálkozási változtatásokkal fokozatosan javíthatóak.
Táplálkozás
A bőrön lévő pattanások sok esetben az emésztőrendszerben lévő gyulladásokra vezethetőek vissza. Mivel a szervezetünk működése nagyban függ az étkezések során bevitt anyagoktól, így a bőr állapotát is befolyásolni tudjuk a táplálkozás által.
Általánosságban elmondható, hogy a gyulladt pattanások kialakulását fokozzák: tehéntej, tejtermékek, gyorsan felszívódó szénhidrátok (finomliszt, cukor és az ezekből készült ételek), élelmiszeripari adalékanyagok, túlzottan feldolgozott élelmiszerek (felvágott, ömlesztett sajt, ízesített joghurt, készételek).
A tej és a tejtermékek a magas glikémiás indexű szénhidrátokhoz hasonlóan gyorsan és nagyon megemelik a vércukorszintet, ráadásul a tej az embereknek nem feltétlen jót tevő hormonokat is tartalmaz, ezért felerősítik a gyulladt pattanásos tüneteket.
Táplálékok és tápanyagok, amelyek egyensúlyban tartják a bőrműködést is: teljes kiőrlésű gabona, hüvelyesek, feldolgozatlan gyümölcsök és zöldségek, csírák, natúr olajos magvak (kis mennyiségben), cink, béta-karotin, antioxidánsok, B-, C-, E-vitamin, kovaföld, algák, probiotikumok (bélflóra támogatása miatt), sörélesztő, omega 3 (halolaj), bio vagy háztáji hormonkezelés nélküli hús.
Tapasztald ki, hogy mely ételek után keletkezik több gyulladt pattanás, érdemes ezért táplálkozási naplót vezetned, illetve kideríteni az esetleges étel-intoleranciákat (például: laktóz, kazein, glutén).
Életmód
A rendszeres testmozgás, a stressz kezelése, elegendő pihenés, a nyugodt alvás, az állandó aggodalmak elengedése, az örömet okozó munka és szabadidős tevékenységek, a kiegyensúlyozott felemelő emberi kapcsolatok erősítése még a bőrt is megszépítik, ezáltal csökken a gyulladt pattanásokra való hajlam is. Sokat tartózkodj friss levegőn, kerüld a dohányzást és a hormonháztartást megzavaró, vagy befolyásoló gyógyszerek szedését (fogamzásgátlók, allergiagyógyszerek). Figyelj jobban a megfelelő mennyiségű és jó minőségű folyadék, leginkább a tiszta víz fogyasztására. Láthattad hogyan alakul ki a gyulladt pattanás és milyen hormonális, táplálkozási és életmódbeli tényezők ronthatnak, illetve javíthatnak a bőröd állapotán.
Most szeretnénk felhívni a figyelmedet, hogy miket NE tegyél a gyulladt pattanásokkal!
• A nem megfelelő minőségű és összetételű kozmetikumok használata is súlyosbíthatja az amúgy is problémás bőr állapotát. Az irritáló, allergiát okozó, vízelvonó anyagokat tartalmazó termékek nem alkalmasak a gyulladt pattanások kezelésére sem, legyél résen, hogy ne terheld káros vegyületekkel a bőrödet.
• Semmilyen aknés elváltozást nem szabad nyomkodni, kaparászni, ez különösen igaz a gennyes pattanások esetében, mivel ez a gyulladás továbbterjedését okozhatja. A pattanások eltávolítását bízd szakemberre!
• Ne tartsd túl közel az arcodhoz beszélgetés közben a mobiltelefont, mert rengeteg szennyeződés lehet rajta, ami az arcbőrödre kerülhet.
• Soha ne nyúlj az arcodhoz előzetes kézmosás nélkül, különösen kozmetikumok vagy smink felvitele során.
• Ha a pattanások a hátadon, a válladon vagy a mellkasodon jelentkeznek, akkor kerüld a szoros ruhadarabokat, amikbe beleizzadhatsz.
• A stressz növeli a kortizol- és adrenalintermelést, amelyek súlyosbítják az aknét, ezért tanulj meg hatékony stresszkezelő, lazító technikákat.
• A sokat emlegetett házi praktikák közé tartozik a szódabikarbóna vagy éppen a fogkrém alkalmazása, de ezek nem biztonságosak, ugyanis irritációt eredményezhetnek.
• A pattanásokat ne próbáld meg „leszárítani”, mert valójában egyedül bőröd nedvességtartalmát tudod megszüntetni, amivel veszélyezteted a bőröd megújulásra való képességét, és hogy harcolni tudjon a gyulladások ellen.
• Mivel a pattanásokat elsődlegesen nem a bőrödön lévő kosz okozza, ezért ne vidd túlzásba az arctisztítást, mert ez irritációhoz és bőrszárazsághoz vezet.
• Durva szemcsés arcradírok használata is tilos, mert a bőrfelszínen mikrosérüléseket okoz, ami fokozhatja a gyulladást és a baktériumok terjedését.
• Ne legyen túl forró vagy túl hideg a víz, amikor az arcodat tisztítod vagy a pattanásokat kezeled, ne tegyél rá forró borogatást és jégkockát sem.
Mivel érdemes kezelni a gyulladt pattanásokat?
Fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy súlyos esetben, nagy területre kiterjedő, mély gyulladás, bőrfertőzés esetén mindenképpen fordulj szakemberhez! Most mi azzal szeretnénk neked segíteni, hogyan tudod otthon kezelni a pattanásokat és javítani az aknés bőr állapotán.
Mivel nem egyik napról a másikra alakulnak ki a gyulladt pattanások, ezért türelemre és kitartásra van szükség ahhoz, hogy fokozatosan csökkenjen, jó esetben megszűnjön a probléma. A hámréteg körülbelül 28 nap alatt megújul, de a mélyebb bőrrétegek regenerálódása és a gyulladásos folyamatok enyhülése hosszabb időt vesz igénybe.
Elérkeztünk ahhoz a részhez, amikor megismerheted azokat a hatóanyagokat és kozmetikumokat, amelyek segítségével sikeresen felveheted a harcot a gyulladt pattanásokkal szemben.
Mindenképpen a bőrműködést kiegyensúlyozó, nyugtató, regeneráló, természetes összetevőkből álló kozmetikumokra van szükséged! Tehát pattanások és akne elleni hatóanyagokban bővelkedő készítményekből összeállított bőrápolási rutin segíthet a tünetek enyhítésén.
Máris mutatjuk melyek a legjobb készítmények gyulladt pattanások ellen!
Először két nagyon hatékony MediNatural kozmetikumot szeretnénk neked ajánlani, amelyeket naponta kétszer, a reggeli és az esti arctisztítás után érdemes bevetni.
A Pórusösszehúzó arczselé szabályozza a faggyúműködést, gátolja a faggyú túlzott termelődését, láthatóan csökkenti a pórusok méretét, enyhíti a gyulladások okozta panaszokat, akadályozza a pattanások és az aknék kialakulásáért felelős baktériumok szaporodását. A benne található niacinamid, sarcosine, cica/gotu kola, cink PCA, zöldtea kivonat, nyárfakéreg kivonat, pentavitin olyan hatóanyag komplexet alkot, ami együttes erővel küzd a gyulladt pattanások ellen.
Egy másik nagyszerű készítmény a Retinol-Like | 1% Bakuchiol krémszérum hialuronsavval. A bakuchiol a retinol növényi alternatívája, gyulladáscsökkentő hatása mellett antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, így segít eltüntetni a már meglévő gyulladt pattanásokat és hatékonyan akadályozza az újabbak kialakulását.
Léteznek még olyan természetes hatóanyagok, amelyek hatékonyak a fájdalmas gyulladt pattanások ellen és megtalálhatóak a MediNatural kozmetikumokban.
Teafaolaj: A teafa illóolaj hatását elsősorban a terpinen-4-ol-nak köszönheti, a MediNatural Ausztrál Teafaolaj minimum 44%-ban tartalmaz terpéneket, ezért rendkívül hatékony a pattanásokat okozó baktériumok ellen, helyileg a pattanások közvetlen ecsetélésére is alkalmas. A Teafaolaj folyékony szappannal vagy Teafaolaj arctejjel való arctisztítás már a bőrápolási rutin első lépésénél is támogatja a bőr tisztulási folyamatait.
Niacinamid: Normalizálja a faggyútermelést, gátolja a gyulladások, pattanások, akne kialakulását. A Niacinamide szérumot és a Niacinamidos hidratáló arckrémet főleg abban az esetben ajánljuk, ha a pattanások csökkentése mellett a ránckezelés, az anti-aging hatás is fontos.
Retinol: A-vitamin származék, ami a bőr mélyebb rétegeiben fejti ki jótékony, bőrmegújító hatását. A MediNatural Retinol szérumot vagy az Intenzív Retinol szérumot akkor célszerű bevetni, ha erőteljes regeneráló hatást akarunk elérni. Érzékeny bőr esetén a már korábban említett Retinol Like/Bakuchiol krémszérum a tökéletes választás. PAD - Potassium Azeloyl Diglycinate: Szabályozza a szébum mennyiségét, vagyis a bőr természetes faggyútermelését. A PAD szérum pigmenthalványító hatású is, hosszútávon eredményes az akné után keletkezett foltok ellen.
C-vitamin(SAP): A Sodium Ascorbyl Phosphate acne, pattanás elleni hatásait már kutatások is igazolták, illetve többen számolnak be elégedetten saját tapasztalataikról is. Egy in vitro vizsgálatban kutatási csoport bizonyította, hogy már a Sodium Ascorbyl Phosphate 1% -os koncentrációja is erős antimikrobiális hatással rendelkezik az akne ellen! Klinikai vizsgálatok azt mutatták ki, hogy az Sodium Ascorbyl Phosphate hatásosabb, mint 5% benzol-peroxid, 1% klindamicin-foszfát, 0,1% adaptalén (aka differin). Nemcsak a pattanások megelőzésére, hanem az öregedés és a környezetszennyezés okozta káros hatások kiküszöbölésére is nagyon hasznos.Gluconolactone (PHA): A problémás, pattanásos, mitesszerekkel teli bőrre kiváló hatású! Tisztítja a pórusokat, segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, ami által a faggyú akadálytalanul tud a bőrfelszínre ürülni. Az esti bőrápolási rutin során az arctisztító után pár csepp MediNatural PHA hámlasztót érdemes eloszlatni a bőr felületén.
Orvosi szén: Megköti a szennyeződéseket, elpusztítja a bőrön elszaporodott kórokozókat, ezáltal segíti a bőt tisztulási folyamatait. A Teafaolajos mattító, tisztító krémpakolást hetente kétszer vékony rétegben vidd fel az arcbőrödre, 15 perc után finoman mosd le. Az orvosi szén, a zöld agyag, a teafaolaj, az eukaliptusz illóolaj, az argánolaj és a sheavaj regenerálják a pattanásos bőrt.
Neem olaj: Erős gyulladáscsökkentő, parazitaölő, megakadályozza a pattanásokat okozó mikroorganizmusok szaporodását és nyugtatja a bőrt. A MediNatural Neem olajat a Teafaolajhoz hasonlóan helyi ecsetelésre alkalmazd.
Hogyan néz ki gyulladt pattanásos bőr esetén a napi bőrápolási rutin?
A problémás bőrnél legfontosabb feladatok közé tartozik a rendszeres tisztítás, a hámlasztás, a bőr felszínének hidratálása, a faggyútermelés normalizálása, a nyugtatás és a regenerálás.
Reggeli rutin:
1. Teafaolaj arctej
2. PAD szérum
3. Pórusösszehúzó arczselé
Esti rutin:
1. Teafaolaj arctej
2. PHA hámlasztó
3. PAD szérum
4. Bakuchiol krémszérum
Hetente kétszer: Teafaolajos krémpakolás
Gyulladt pattanások helyi kezelése: Teafaolaj, Neem olaj
Felmerülhet a kérdés, hogy pattanásos bőrre használható-e hidratáló krém?
A válasz igen, hiszen amikor nem tökéletes a bőrműködés, akkor a hámréteg hidratációja, nedvességmegtartó képessége is gyengül. Zsíros, pattanásos bőrre a Niacinamidos hidratáló arckrémet javasoljuk, amelyet a reggeli és az esti rutin befejező lépéseként érdemes felvinni az előzőekben felsorolt sorrend végén. Nem minden bőr igényli a krémes állagú kozmetikumot, tapasztald ki, hogy elegendő-e a bőrödnek hidratálás és táplálás szempontjából a PAD szérum, a Pórusösszehúzó arczselé és a Bakuchiol krémszérum.
Pattanások, akné kezelésére ajánlott MediNatural termékeket webáruházunkban itt találod >>
Blogunkból megtudhattad, hogy a gyulladt pattanások kezelése életmódbeli változtatásokkal, természetes kozmetikumok rendszeres használatával lehetséges, türelemmel és kitartással biztos javulás várható.