Bizony sokunknak a kihagyhatatlan élvezetek forrása közé tartoznak a mámorító citrus illóolajok! Azonban a fényérzékenyítő hatásuk miatt fontos hogy kellő odafigyeléssel használjuk! Citrus imádók Figyelem!
Akik előszeretettel alkalmazzák az aromaterápiát vagy szeretik a mindennapokban az illóolajokat használni kellemes illatuk vagy éppen fizikai hatásaik miatt, jól tudják, hogy ezek közül a kivételes szerek közül nem szabad mindegyiket a bőrre kenni.
Előfordulhat maró hatás, allergia, ha töményen a bőrünkkel érintkeznek, és a napsütéses nyári időszakban még egy szempontot figyelembe kell vennünk: a fototoxikus hatás kérdését is.
Fényérzékenyítő illóolajok! Mit is jelent ez pontosan?
Egyes illóolajok összetevői károsíthatják a bőrt abban az esetben, ha UV-sugárzás éri őket. Ez a hatás fényérzékenyítés néven is ismert, hiszen ha fennáll, a bőrünkön megsokszorozódik a napsugárzás biokémiai ereje, így szélsőséges reakciókat válthat ki.
A fényérzékenyítés okozói elsősorban a furanokumarin nevű vegyületek és az érzékenység attól alakul ki, hogy az UV-sugárzás elnyelődése közben károsító oxigéngyökök keletkeznek.
Bár a fototoxicitás erősen függ az azt okozó vegyület koncentrációjától, nem csak tömény illóolajok használata esetén érvényesülhet, így gondoljuk az eshetőségére akkor is, ha például házilag összeállított, illóolaj-tartalmú arckrémet használunk vagy ha otthon készítjük el a napozókrémünket.
A fototoxikus hatás eredménye lehet leégés és bőrpír, hiperpigmentáció, de jelentkezhet allergiához hasonló kiütések vagy fájdalmas hólyagok formájában is.
Az illóolajok közül teljes biztonsággal használható nyáron is a levendula, geránium, teafaolaj ..., de mindenképpen vigyázni kell a különféle citrusokból (citrom, narancs, grapefruit, mandarin, lime) kinyert illóolajokkal.
Bizonyítottan fototoxikus hatású még az orvosi angyalgyökér, fűszerkömény, római kömény, verbéna és orvosi lestyán illóolaja, sőt érdemes vigyázni a petrezselyemmel és a zellerrel is.
Érdekesség, hogy bizonyos esetekben a desztilláció, más esetekben a hidegen sajtolás megszünteti az adott olaj fényérzékenyítő hatását, így érdemes minden esetben a gyártónál érdeklődni.
Fényérzékenyítő hatást az illóolajokon kívül okozhatnak kozmetikumok, gyógyszerek is, de krónikus betegségek mellékhatása is lehet.
Extra Tipp: citrus imádóknak nem kell lemondani nyáridőben sem az illatokról. Párologtatva, szaglóüvegcsében nem kell számolnunk a fényérzékenyítő hatásával, de
cseppenthetünk a tenyerünkbe is néhány cseppet, majd oszlassuk el a hajon és máris Itália varázslatos citrus ligetében érezhetjük magunkat.
Mivel ez a hatás 10-12 órán át tart, ezért ennek figyelembe vételével este használhatjuk aromafürdőben is a citrus illóolajokat.