A Teafaolaj a természet csodás ajándéka, ami az arcápolásban, a legtöbb bőrprobléma esetén, aromaterápiás célra és a háztartásban is nélkülözhetetlen! A teafaolaj legfőbb tulajdonságai közé tartozik, hogy hatékony fertőtlenítő, támogatja az egészséges bőrműködést, csökkenti a gyulladásokat és elűzi a számunkra kellemetlen rovarokat.
Használhatod a teafaolajat körömgombára, pattanásokra, hajápoláshoz és különböző légúti megbetegedések idején is.
Először kicsit ismerkedjünk meg a különleges Teafával, amiből a teafaolaj származik, majd részletesen nézzük meg, hogyan tudod a mindennapokban hasznosítani számtalan jótékony hatását.
Honnan származik és miként került hozzánk a teafaolaj?
A teafa, hivatalos nevén Melaleuca alternifolia egy nagyobb cserje méretű, tűlevelű, fás szárú növény, amely az eukaliptusz és a mirtusz rokona. Eredetileg a szubtrópusi éghajlatú Kelet-Ausztrália mélyen fekvő, mocsaras, vizes élőhelyein őshonos.
A teafaolajat a fa leveleinek és finom hajtásainak lepárlásával készítik. Körülbelül 100 kilogramm lombozatra és finom hajtásra van szükség egy liter teafaolaj előállításához. A teafa illóolaj hatékonyságát elsősorban a természetes terpinen-4-ol összetevőjének köszönheti.
A teafaolaj használata régóta bevált gyógymód az ausztrál bennszülöttek körében. A modern korban elsőként James Cook, a Brit Királyi Haditengerészet kapitánya találkozott teafával egy ausztrál útja során 1770-ben. Bár hazavitte Angliába, ott nem figyeltek fel rá, csak 1920-ban került be a köztudatba. Ekkortól kezdték ausztrál orvosok is használni, a háztartásokban is általánossá vált, illetve a katonák felszerelésének is része lett.
Érdekesség, hogy a penicillin és más antibiotikumok felfedezése után alkalmazása visszaszorult, de miután a 80-as években néhány kórokozó antibiotikum-rezisztenssé vált, ismét előtérbe került a teafaolaj. Azóta számos kutatás bizonyította rengeteg jótékony hatását és ma a legerősebb természetes fertőtlenítőszerként tartják számon.
Itt az idő, hogy bemutassuk hogyan tudod felhasználni az Ausztrál Teafaolajat a mindennapokban:
1. Pattanások és akné ellen
A teafaolaj fertőtlenítő hatása pattanások és aknés bőr esetén is jól alkalmazható, gyorsítja a bőr gyógyulását. Helyileg közvetlenül is használható, néhány cseppet tegyél egy fülpiszkálóra vagy kis vattapamacsra és ezzel kezeld le az érintett területet. Zsíros bőr esetén a pattanások megelőzésére is kiváló, naponta kend át a bőrödet néhány csepp jojoba- vagy szőlőmagolaj és 1-2 csepp teafaolaj keverékével.
2. Körömgomba visszaszorítására
Mivel a teafaolaj nemcsak antibakteriális, hanem gombaölő tulajdonsággal is rendelkezik, azért körömgomba elleni ecsetelésre is alkalmas, amelyet kitartóan kell végezni a siker érdekében.
3. Kézfertőtlenítésre
A teafaolaj ideális természetes kézfertőtlenítő, tudományos kutatások bizonyítják, hogy többek között az E.coli és az influenza vírus ellen is hatékony. Folyékony szappanhoz adagolva vagy a kezeket pár cseppel átdörzsölve, folyó vízzel lemosva is használható.
4. Fokozza a haj növekedését
A teafaolaj serkenti a keringést, ezért a fejbőrbe masszírozva elősegíti az egészséges hajnövekedést. 1 teáskanál növényi olajba keverj néhány csepp teafaolajat, ezzel masszírozd át a fejbőrödet, hagyd a keveréket rajta 15 percig, majd moss hajat például a MediNatural Teafaolaj samponnal, hetente 2 alkalommal ismételd meg a kezelést.
5. Csökkenti a fejbőr korpásodását
Az előző pontban ismertetett módon bemasszírozhatod a fejbőrbe, vagy a natúr samponodhoz is adagolhatsz 3-4 csepp teafaolajat hajmosáskor.
6. Enyhíti az ekcéma és a pikkelysömör kellemetlen tüneteit
A teafaolaj olyan gyulladáscsökkentő vegyületeket tartalmaz, amelyek a legújabb tanulmányok szerint hasznosak az ekcéma és a pikkelysömör tüneteinek enyhítésében. A fellángolások elkerülése érdekében keverj össze 5-10 csepp teafaolajat egy evőkanál organikus kókuszolajjal, majd finoman kend át az érintett bőrfelületet akár naponta többször is.
7. Szemölcsök és herpesz kezelése
Vírusellenes összetevői támogatják a szervezetet a szemölcsöket és a herpeszt okozó vírus elleni küzdelemben. Egy kis vattára tegyél 2-3 csepp teafaolajat, ezt helyezd a szemölcsre vagy herpeszre és tartsd rajta 10 percig, ismételd meg naponta 2-3 alkalommal. Másik megoldás, hogy ragtapasszal rögzítsd a teafaolajos vattát és hagyd az érintett részen egész éjszaka. Ügyelj rá, hogy csak a fertőzött bőr érintkezzen a teafaolajjal.
8. Felületi bőrsérülésekre, szúnyogcsípésre, napégésre
Egy teáskanál olívaolajba tegyél 2-3 csepp teafaolajat, ez a keverék megnyugtatja a gyulladt bőrt.
9. Izomlazító masszázshoz
A gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatását is ki lehet használni ennek a nagyszerű növénynek. 1 rész teafaolaj és 10 rész növényi olaj keverékével történő masszázs csökkenti az izomlázat és a fájdalmas izomgörcsöket.
10. Felsőlégúti betegségek esetén
Antibakteriális és vírusölő képességének köszönhetően kiválóan bevethető náthás, megfázásos, influenzás betegségek idején. Tegyél egy párologtatóba vagy erre alkalmas diffúzorba pár csepp teafaolajat, így a belélegzett levegő által fejti ki terápiás hatását, segít orrdugulás esetén is.
11. Csillapítja az allergiás tüneteket
A szervezet egy allergénnel való találkozáskor hisztamint termel, ami kellemetlen tüneteket, például orrfolyást, tüsszögést, szemviszketést vált ki. Ilyen esetben is jótékonynak bizonyul a teafaolaj belélegzése.
12. Hatékony rovarűző, távol tartja a szúnyogokat, kullancsokat, hangyákat, poloskákat
A teafaolaj parazitaellenes tulajdonságai segítenek a rovarok elűzésében is. Ezzel kapcsolatban egy kis érdekesség: Egy teheneken végzett kísérlet kimutatta, hogy 24 órával a teafaolajjal történő kezelést követően 61%-kal kevesebb légy szállt az állatokra. Szabadban tartózkodás során cseppents a ruházatodra teafaolajat, házon belül helyezz teafaolajos vattákat a hangyák teljes vonulási útvonalába, gyakran moss fel teafaolajos vízzel, illetve a szekrényeket is áttörölheted vele. Ha közvetlenül bőrre szeretnéd alkalmazni, akkor célszerű kókuszzsírral elkeverni és így felvinni.
13. Fejtetű elleni szer
A fejtetűvel szinte minden szülő előbb-utóbb találkozik, akinek óvodás vagy iskolás korú gyermeke van. Az egyik hatékony tetű elleni háziszer a Neem olajba kevert teafaolajos bedörzsölés, káros vegyszerek helyett érdemes kipróbálni.
14. Teafaolaj, mint univerzális házi tisztítószer
A teafaolajat használhatod felület fertőtlenítésre a konyhában és a fürdőszobában, de a lakás bármely helyiségében, felmosóvízhez cseppentve, mosás során az öblítőhöz adagolva. Megszünteti a kellemetlen szagokat, akadályozza a baktériumok szaporodását, ecettel keverve penész ellen is hatékony. Kád, mosdó és vécékagyló tisztításához 3–5 cseppet adj 1 liter vízhez, a jobb keveredés érdekében az olajat alkohollal is vegyítheted. Legegyszerűbb, ha a vizes keveréket egy szórófejes flakonból spricceled a felületre.
Most, hogy áttekintettük milyen sokoldalú felhasználási területe van a teafaolajnak, említést kell tennünk néhány elővigyázatossági javaslatról.
Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb illóolaj nem alkalmazható közvetlenül a bőrön hígítás nélkül a bőrirritáció kockázata miatt. Éppen ezért ajánlott a teafaolajat is hordozóolajjal keverni, amennyiben nagyobb bőrfelületre, fejbőrre szeretnéd használni.