1. rész | A bőr főszerepet játszik az egészségünk fenntartásában
Bőrünk a legnagyobb kiterjedésű szervünk, tulajdonképpen a védelmező kültakarónk, minden pillanatban hűséges testőrként viselkedik, kiváló jelzőrendszer, hiszen meglátszik rajta szinte minden, ami a szervezetünkben zajlik.
Folyamatosan megújul és ha megfelelően támogatjuk, akkor jelentős szerepet játszik az egészségünk fenntartásában. Éppen ezért érdemes alaposan megismerni, ezáltal jobban fogod becsülni és szeretni a bőrödet, amit biztosan meg fog hálálni! Sorozatunk által szeretnénk elkalauzolni a bőr működésének csodálatos világába, tarts velünk!
Először azt fogjuk megvizsgálni, hogy milyen szerepeket tölt be a bőrünk
A bőr a test legnagyobb felületű szerve, amely elhatárolja szervezetünket a külvilágtól, de elsődleges védelmi vonal is egyben, valamint számos élettani folyamatban is részt vesz. A felsorolt funkcióknak megfelelően olyan szövetekből épül fel, amelyek a külső hatásokkal szemben ellenállóak, és a bennük lejátszódó folyamatok hozzájárulnak a testünk zavartalan és egészséges működéséhez.
A bőr védelmi szerepe
A bőrt számtalan káros hatás éri, amelyek lehetnek fizikai vagy kémiai természetűek. A kórokozók is zavartalanul veszélyeztetnének minket, ha a bőrünk nem védene ellenük. A nem megfelelően működő bőr védelmi rendszere összeomlik, megjelennek a kellemetlen tünetek. Nézzük milyen hatások érhetik a bőrünket és mik lehetnek ezek következményei:
- Mechanikai hatások: dörzsölés, nyújtás, nyomás, sérülés (bőrkeményedés, tyúkszem, horzsolás, seb, heg)
- Fényhatások: UVA-, UVB-sugárzás (égés, bőrgyulladás, hámlás, pigmentfoltok)
- Hőhatások, időjárás: hideg, meleg, szél (fagyás vagy égési sérülés, fokozott izzadás, hideg/meleg allergia, bőrszárazság)
- Vegyi hatások: kozmetikumok, vegyszerek, gyógyszerek (allergiás reakciók, kiütések, ekcéma)
- Kórokozók: mikroorganizmusok, baktériumok, vírusok, gombák (pattanás, akné, szemölcs, gennyesedés, piros foltok, sebek, lábgomba, herpesz, orbánc, ótvar…)
Bőrünk védelmi funkcióját tudatosan kell támogatnunk, ami azt jelenti, hogy óvjuk a szélsőséges körülményektől és a káros vegyszerektől, valamint természetes bőrvédő kozmetikumokkal gondoskodunk róla.
A MediNatural termékek fejlesztése során elköteleztük magunkat amellett, hogy csak olyan készítmények kerülhetnek a kínálatunkba, amelyek teljes mértékben támogatják az egészséges bőrműködést és megerősítik a bőr védelmét. Kiemelt jelentőségű a megfelelő fényvédelem, amelyre a modern összetételű és biztonságosan alkalmazható SPF30 Ránctalanító fényvédő arckrémet ajánljuk.
A bőr kiválasztó szerepe
A szervezetben lejátszódó anyagcsere-folyamatok során bomlástermékek és salakanyagok keletkeznek, amelyek a szervezet kiválasztó rendszere segítségével távoznak. A kiválasztó szervrendszer tagjai a verejtékmirigyek is, amelyek a bomlástermékeket a verejték segítségével a bőrfelszínre ürítik. Ez átlagosan legalább napi 0,5 liter folyadékot jelent, ezért is lényeges a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása.
Rendkívül fontos, hogy ne gátoljuk szervezetünk természetes és egészséges izzadási folyamatait különböző alumínium származékot tartalmazó dezodorok használatával! Nem az izzadás ciki, hanem a kellemetlen szag, amit elkerülhetünk növényi kivonatokat tartalmazó, alumíniummentes készítményekkel.
A fokozott izzadás lehet hormonális eredetű, kialakulhat különböző betegségek miatt, de előfordulhat, hogy a vesék kiválasztó tevékenysége csökken. Ilyen esetben a verejtékmirigyek feladata jelentős mértékben megnő, az általuk kiválasztott verejték összetétele és mennyisége is megváltozik. Ebből következik, hogy átlagos életvitel mellett a fokozott verejtékezés jele lehet a kiválasztás elégtelen működésének, vagy annak, hogy túl sok méreganyag halmozódott fel a szervezetünkben, amivel a vese már nem tud egymaga megbirkózni.
Jó egészségi állapotban mesterségesen is fokozhatjuk a méreganyagok kiválasztását, vagyis a verejtékezést például szaunázással, illetve intenzív testmozgással. Ilyenkor a folyadékpótlására nagyon oda kell figyelni!
A bőr hőszabályozó szerepe
A test saját hőmérséklete tulajdonképpen a szervezetben játszódó egészséges biokémiai folyamatok hőfelszabadulásának az eredménye. Az állandó hőmérséklet fenntartása a bőr hőszabályozó tevékenységén keresztül valósul meg. Ebben a vérerek (melegben tágulnak, hidegben összehúzódnak), a faggyúmirigy-termelés (melegben csökken, hidegben fokozódik) és a verejték mennyisége (melegben nő, hidegben csökken) játszik szerepet.
A bőr légző szerepe
Tiszta, hegyvidéki levegőn vagy tengerparton bőrünk üdévé válik. Ellenben, ha hosszú ideig szmogos, szennyezett, friss levegőtől elzárt helyen tartózkodunk, ahol a bőrbe nem jut elegendő oxigén, a bőrünk megsínyli azt. A pórusok eltömődnek, a bőr zsírossá, sápadttá, fakóvá, vagyis élettelenné válik. Hamar megjelennek rajta a bőröregedés jelei, erősödnek a ráncok, sokasodnak a hajszálértágulatok.
A bőrlégzésnek hatalmas a szerepe az oxigén vérbe való juttatásában. Ha az egész testünket bekennénk levegőt át nem eresztő anyaggal, egy idő után ugyanúgy megfulladnánk, mintha befognánk a szánkat és az orrunkat, de legjobb esetben is erős rosszullétet tapasztalnánk.
Gátolt bőrlégzést okoznak, ezért ezeket kerüld:
- - dohányzás, dohányfüstös helyiség
- - kőolaj származékot tartalmazó kozmetikumok (INCI megnevezés például: Mineral Oil, Petrolatum, Paraffinum-Liquidum, Cera Microcristallina, Paraffin, Petrol Wax, Ceresin)
- - szmogos, magas levegőszennyezettségű helyek
- Ezért nagyon fontos, hogy sokat tartózkodjunk friss levegőn és kizárólag a bőrlégzést nem gátló kozmetikumokat használjunk!
A MediNatural kozmetikumok nem tartalmaznak semmilyen kőolajszármazékot, illetve egyéb bőrlégzést gátló összetevőt.
A bőr felszívó szerepe
A bőr gátként viselkedik a felszínére kerülő anyagokkal szemben. Ebben a barrier funkcióban főleg az elszarusodott hámsejtek és a hámsejteket összekötő, valamint a bőr felszínén lévő zsírok vesznek részt. Emiatt a bőrre kerülő anyagok jelentős része csak a bőr felületén fejtheti ki hatását. Az áteresztőképességet szabályozó barrier meggátolja a kórokozóknak, a kémiai anyagoknak, az allergéneknek a bőrbe jutását. Ezen kívül minimálisra csökkenti a hámon keresztüli víz- és elektrolitvesztést és így megóvja a szervezetet a kiszáradástól. Akadálytalanul csak a gőzök és a gázok jutnak be a bőr mélyebb rétegeibe, más anyagok felszívódása bonyolultabb folyamat.
A felszívódást befolyásoló tényezők:
- a bőrre kerülő anyagok szerkezete, azok fizikai és kémiai tulajdonságai
- a bőr hámrétegének nedvességtartalma
- a szaruréteg alsó sejtsorának elektromos töltése az adott anyaggal szemben
- a szőrtüsző, a faggyúmirigy és igen kis mértékben a verejtékmirigy áteresztőképessége, amely az egyes anyagokkal szemben különböző
Ebből következik, hogy a bőr és a szervezet számára fontos anyagokat (kozmetikumok hatóanyagai, gyógyszerek, víz) megfelelő vivőanyagokkal juttathatjuk a bőrbe, amelyek elősegíthetik a felszívódást.
Legfontosabb vivőanyagaink:
- gyógynövényes, illóolajos gőzök, gázok
- növényi zsírok, olajok
- növényi nyákos és gélképzős zselék
- ásványi földet, agyagot, iszapot tartalmazó pakolások
- zsíros és vizes fázisú emulziók, krémek
- hatóanyaggal átitatott tapaszok, maszkok
A bőr érző szerepe
A bőrben található idegvégződések felveszik a külvilágból érkező ingereket és ingerületekké alakítják. Az ingerületek az idegrostokon a központi idegrendszerbe jutnak, ahol szükség esetén megfelelő válaszreakciót indítanak be, ezáltal a szervezet reagál, vagyis alkalmazkodik a külvilághoz.
A bőr érzékenysége testtájanként változó, a fájdalomérzés mértéke például a hőmérséklettől is függ, melegben fokozódik, hideg hatására csökken, gondoljuk csak a hideg vizes borogatásra.
A szakszerű kézi masszázs esetében is - a hatóanyag bevitel mellett – a bőr érző szerepe játszik szerepet, hiszen nagyon jól esik mindenkinek a simogatás és a törődés, a kellemes, pihentető és stimuláló érintés.
Láthattad, hogy a bőröd milyen sokrétű feladatot lát el, de ennek még koránt sincs vége! Ezeket a létfontosságú funkciókat azért tudja elvégezni, mert csodás felépítéssel rendelkezik, amelyet a következő részből ismerhetsz meg. Gyere, folytassuk együtt!
2. rész | Ismerd meg a bőr felépítését
Visszagondolva az iskolai biológia órákra talán egyetértesz azzal, hogy testünk felépítése és működése szempontjából a bőr volt a legkevésbé izgalmas szerv.
Az emberek többsége az agyat, a szívet, a tüdőt, a vesét vagy éppen az emésztőrendszert tartja a legfontosabbnak és igazán érdekesnek. Pedig ahogy az előző részből megismerhetted bőrünk védelmezi az egész testünket, az élet szempontjából pótolhatatlan, szorosan kapcsolódik a többi szerv működéséhez.
Nap mint nap megszemlélhetjük kinézetét és érzékelhetjük a rajta jelentkező változásokat. Érdemes kicsit elmélyedni a bőr felépítésében, hiszen így könnyebben megértheted mitől lesz sokáig egészségesen szép és fiatalosan feszes.
A bőr különleges anatómiája
Azért rendkívül fontos megismerni a bőrödet, hiszen ezáltal tudod felmérni mire van szüksége, mi a megoldás a bőrproblémáidra, miként tudod megvalósítani a számodra legideálisabb bőrápolási rutint. Kezdjünk is bele… Bőrünk három fő rétegből áll, belülről kifelé haladva a bőralja (subcutis), az irha (cutis), majd a felhám (epidermis) következik.
A bőralja fontos védelmezőnk és anyagcsere irányítónk
A bőraljában kisebb-nagyobb zsírsejtek, kötőszöveti rostok, idegek, vér- és nyirokerek találhatóak. Ez a test hőszigetelő rétege, nagyobb ütésektől védi az ízületeket és a csontokat, a has környéki zsírpárna a szervezet legnagyobb tápanyagraktára.
A zsírszövet komoly hormonális aktivitást mutat és így jelentős szerepet játszik az anyagcsere irányításában. Bőrápolás szempontjából a bőralja kevésbé fontos réteg, mert a külsőleg felvitt kozmetikumokból a hatóanyagok ennyire mélyre nem szívódnak be.
Ami lényeges, hogy a szemkörnyéken gyakorlatilag nincs zsírszövet, ezért itt laza és vékony a bőr, könnyen nyúlik és ráncosodik. Ha már ennél a területnél tartunk, akkor máris ajánlunk egy hatékony megoldást a szarkalábak megelőzésére, a ráncok csökkentésére.
A MediNatural Peptides szemránckrém azonnali lifting hatást nyújt, táplálja és regenerálja a szemkörnyéki vékony bőrt.
A rugalmas és feszes bőr felelőse az irharéteg
Haladjunk kicsit tovább, következő bőrréteg az irha, ami már izgalmas részleteket rejteget, hiszen leginkább felelős a bőrünk feszességéért és rugalmasságáért. A bőrápolással kapcsolatban is nagyobb jelentőséggel bír, ide már eljutnak a kozmetikumokból származó aktív hatóanyagok.
Az irha nagy részét egy kocsonyás anyag alkotja, amelyben hatalmas nedvesség-megkötő képességű, nagyméretű szénhidrát molekulák találhatóak. A legismertebb közülük a hialuronsav, amely tömege ezerszeresének megfelelő vizet képes magához láncolni. Ebben a kocsonyás állományban különböző fehérjék is szerepet kapnak, a bőr feszességét biztosító kollagénrostok és a rugalmasságot nyújtó elasztin-szálak.
Az irhában vér- és nyirokerek, szőrtüszők, faggyúmirigyek, verejtékmirigyek, bőrmozgató izmocskák is vannak. Itt találjuk a rostokat és a kocsonyás anyagokat termelő sejteket is. Tehát az irharéteg a támasztója a felette lévő hámnak, hogy az rugalmasan kisimuljon.
Most már biztosan sejted, hogy miért ajánljuk a ránctalanításhoz és a feszesítéshez a hialuronsavban, retinolban, aktív C-vitaminban, Q10 koenzimben, niacinamidban peptidekben és számtalan növényi hatóanyagban gazdag MediNatural ránctalanító arcápolókat! Ezek a természetes anyagok növelik az irharéteg vízmegkötő képességét és serkentik a kollagénrostok termelődését!
A hámréteg sejtjeinek táplálását és egész anyagcseréjét a sejt közötti nedvek látják el, amelyek a hám alatt lévő irhából áramlanak felfelé. Ezért is fontos az irharéteg támogatása, táplálása, mert nagy hatással van a felette lévő, általunk is látható hámrétegre!
A folyamatosan megújuló hámréteg
Elérkeztünk a bőr legkülső rétegéhez, amelyet több sorban egymásra rétegződő hámsejtek alkotnak. A hámréteg öt fő rétegből áll, legalul a bazális rétegben egy szorosan egymás mellett álló, nedvességtől duzzadó, henger alakú, folyamatosan megújuló sejtsort találunk. Itt megy végbe a sejtosztódások nagy része, ahonnan a sejtek mindig egyre feljebb kerülnek.
Vándorlásuk során különböző kémiai és alaki változásokon mennek keresztül. A viszontagságos út alatt az alulról induló sejteknek fokozatosan csökken a víztartalmuk, ellaposodnak, elvesztik sejtmagjukat. Ezek az élettelen bőrsejtek szaruvá válva végül lehámlanak a bőr felszínéről.
Ez a folyamat tulajdonképpen a bőr állandó megújulása, amely normál esetben körülbelül 28 napig tart.
A természetes bőrmegújulás sajnos sok esetben zavart szenved, ezért nagy szükség van ennek támogatására, melyet minőségi, bőrbarát natúrkozmetikumokkal tudunk megtenni.
A MediNatural készítmények fejlesztése során a bőrmegújítás leghatékonyabb eszközeit kutatjuk és ez alapján állítjuk össze termékeinket, használd te is rendszeresen a bőrápolásod során!
Itt kell említést tennünk a kíméletes, ám nagyon hatékony PHA hámlasztóról, amely a gluconolatone (PHA) és gyümölcsenzim segítségével végzi az elhalt hámsejtek leválasztását és a bőrfelszín hidratálását. Reméljük te is elismered, hogy a bőr tökéletes anatómiai mestermű, bár az is lehet, hogy most a saját bőröddel kapcsolatban nem így érzel. De ha még jobban megismered, akkor képes leszel így gondolni rá!
A következő részben alaposabban megvizsgáljuk a bőrmegújulás folyamatában előforduló nehézségeket, amelyek bőrproblémákat, kellemetlen tüneteket okozhatnak és a megoldásokra is fényt derítünk!