A legjobb praktikák narancsbőr ellen
A narancsbőr a legáltalánosabb jelenség, amelyet a legtöbb hölgy tapasztal a testén és sokan akarnak megszabadulni tőle, de legalábbis szeretnék csökkenteni a látható tüneteket. Vajon ez lehetséges?
Blogunkból mindent megtudhatsz a narancsbőrről, hogyan és miért alakul ki, milyen praktikákat érdemes bevetned a narancsbőr ellen, amelyek valóban hatékonyak.
Mit nevezünk narancsbőrnek?
A narancsbőr vagy más néven cellulit fő ismertetőjelei a bőrön megjelenő gödröcskék, kis dudorok és mélyedések váltakozásai, amelyek a narancs héjának felszínére emlékeztetnek. Jellemzően a combok, a fenék, a has és a felkar tájékán figyelhető meg.
Hogyan alakul ki a narancsbőr?
A szervezetünk által fel nem használt, felesleges zsír és számos káros anyag a zsírsejtekben raktározódik el, növelve annak térfogatát. A zsírsejtek ilyenkor nagy nyomást gyakorolnak a bőrre, ami kívülről nézve a narancs hepehupás héjára emlékeztető deformációt idéz elő. Tehát a narancsbőr egyrészt annak az eredménye, hogy a bőrben lévő zsírsejtek megduzzadnak és kifelé nyomódnak a bőr felszíne felé. Az anyagcsere folyamatok során a bőr irha rétegében is lerakódnak salakanyagok, amelyek a környező szövetekből magukhoz vonják a vizet. A felgyülemlett nedvesség ödémát okoz, a megduzzadt csomók egymással találkozva felszakítják az irharétegben lévő kollagénrostok rácsszerkezetét. Tehát a megduzzadt zsírsejtek, a kötőszövetben felhalmozódott salakanyagok és víz, a kollagénrostok sérülése együttesen teszik a bőr felszínét egyenetlenné, amit narancsbőrnek hívunk.
Miért alakul ki leginkább hölgyeknél a narancsbőr?
Ennek főként anatómiai oka van, hiszen a nők dermatológiai rétegében a zsírsejtek és a kötőszövet függőlegesen, míg a férfiaknál keresztben futnak. A kötőszöveti rostok, vagyis a feszesítő kollagén és a rugalmasságot adó elasztin hálózatos szerkezete a férfiaknál trapéz, addig a nőknél téglalap alakú. A bőrben található egy réteg (fibrous septae), amely összekapcsolja a bőrt az alatta lévő kötőszövettel. Nőkben ez merőleges, míg férfiakban átlós irányú, ezért a zsírrétegnek nagyobb esélye van arra, hogy elmozduljon és ne egyenletesen helyezkedjen el. Így a hölgyek nagyobb valószínűséggel mutatják a narancsbőr jeleit, mint a férfiak.
A narancsbőr fokozatai
A narancsbőr erősség szerint három fokozatba sorolható: enyhe, közepes, súlyos. Enyhe: a narancsbőr csupán a bőr összenyomásával látható. Közepes: álló helyzetben látható a narancsbőr, fekvő helyzetben azonban kisimul a bőr. Súlyos: bármely testhelyzetben jól látható a narancsbőr, tehát állva és fekve is szembetűnő.
Ne keverjük össze a cellulit kifejezést a cellulitisszel!
A cellulit kifejezés az 1960-as évek végéről, Nicole Ronsard francia táplálkozás-szakértőtől származik, ami a narancsbőrre utal. A cellulitis pedig egy orvosi kifejezés, fájdalmas kötőszöveti gyulladás, vagyis bakteriális fertőzés, amit más néven orbáncnak is neveznek. Sajnos a köznyelvben gyakran összekeverik a kettőt, ezért nem árt tisztázni, hogy a kettő teljesen mást takar.
A narancsbőr nem betegség!
A narancsbőr teljesen normális jelenség, másodlagos nemi jellegű tulajdonság, ami különböző fokozatban a nők 80-90%-át érinti a tinikoruk után. Az esetek 14%-ában már kamaszkorban megjelenik, 25%-a klímax alatt, de előfordul a terhesség során vagy a fogamzásgátló tabletta szedésekor is. Narancsbőr alkattól függetlenül bárkinél előfordulhat, vékonyabb testalkatúaknál is megjelenhet, illetve nagyobb súlyváltozás esetén ugyancsak gyakori. Nagyon fontos megjegyezni, hogy senki ne szégyellje vagy érezze magát kellemetlenül, mert narancsbőre van! Sajnos sok esetben a narancsbőr negatív hatással van az önbecsülésre, de ennek nem kell így lennie! Tartsd szem előtt, hogy a narancsbőr egy teljesen természetes jelenség a testünkön. Majdnem mindenkinek van narancsbőre, ezért ne érezd emiatt rosszul magad!
Milyen tényezők járulnak hozzá a narancsbőr kialakulásához?
- hormonális változások,
- hormonrendszer zavara,
- fogamzásgátló
- helytelen táplálkozás
- stressz,
- szorongás
- egészségtelen életmód
- mozgáshiány
- kevés folyadék fogyasztása
- rossz vér- és nyirokkeringés
- lelassult anyagcsere
- kötőszöveti gyengeség
- genetikai okok
- dohányzás
Létezik-e hatékony módszer narancsbőr ellen?
Természetesen, ha valakit zavar a narancsbőre, akkor lehetséges a tüneteket enyhíteni. Most bemutatunk számos hatékony praktikát narancsbőr ellen, amelyek ráadásul az általános egészségi állapotra is kedvező hatást gyakorolnak.
9 bevált tipp narancsbőr ellen
1. Táplálkozz tudatosan!
Hívhatjuk narancsbőr elleni táplálkozásnak is, ha kerülöd a cukrot, a túl sok péksüteményt, az adalékanyagokat (tartósítószerek, színezőanyagok, aromák, ízfokozók) tartalmazó termékeket, a füstölt és feldolgozott ipari élelmiszereket, az alkoholt. A legfontosabb, hogy minél kevesebb méreganyagot vigyél be a szervezetedbe! Fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt, rostokban gazdag ételeket. A káliumban gazdag táplálékok (például: banán, narancs, sárgadinnye, sárgabarack, grapefruit, spenót, brokkoli, édesburgonya, gomba, borsó, uborka, cukkini, sárgarépa, leveles zöldségek, olajos magvak, hüvelyesek) elősegítik a test szöveteiben lévő felesleges folyadék kiürülését. Egyél kevesebb sós ételt, mert a túlzott sóbevitel a folyadék visszatartása által ellehetetleníti a salakanyagoktól való megtisztulást. Só helyett, amikor csak lehet inkább aromás fűszernövényeket használj az ételek ízesítésére. A helyes táplálkozás az egészséges élet alapja, számos betegség elkerülése érdekében és a narancsbőr ellen sem árt ezt komolyan venni.
2. Igyál elegendő mennyiségű vizet!
A megfelelő hidratáltság nélkülözhetetlen, hiszen a legfontosabb élettani folyamatok vizes közegben mennek végbe. A víz biztosítja a jó keringést és az ideális vérnyomást, befolyásolja a vér összetételét, részt vesz az emésztési és felszívódási folyamatban, valamint a salakanyagok kiválasztásában is. Elegendő víz hiányában a salakanyagok nem tudnak kiürülni a szervezetből, felhalmozódnak a bőr sejtjeiben és a kötőszövetben. Tehát narancsbőr ellen a vízfogyasztás is hatásos eszköz, ami napi minimum 30 ml/testsúly kg folyadékbevitelt jelent.
3. Végezz rendszeres testmozgást narancsbőr ellen!
A mozgásszegény, ülő életmódot folytató emberek nyirok-és vérkeringése jellemzően lassú, emiatt nagyobb eséllyel rakódnak le sejtjeikben a méreganyagok. Izmaik gyengék, így nem tudják visszatartani a bőrszövet alatti zsírréteget, ami kitüremkedve a narancsbőr kialakulásához vezet. Egy titka van, hogy rendszeresen mozogj, ha megtalálod azt a mozgásformát, ami igazán örömet okoz. A tapasztalat azt mutatja, hogy csak akkor tudsz kitartó lenni egy tevékenységben, ha szereted. Éppen ezért próbálj ki többféle testmozgást, legyen az akár jóga, pilates, saját testsúlyos edzés, csoportos táncok, kerékpározás, kocogás, lépcsőzőgép, túrázás, HIIT (nagy intenzitású intervallum edzés), core gyakorlatok (guggolás, kitörés, súlyzózás)… A rendszeres testmozgás javítja a keringést, segíthet a narancsbőr által érintett, adott terület tónusossá tételében.
4. Támogasd a megfelelő nyirokkeringést!
A cellulit háttérében gyakran a nyirokrendszer elégtelen működése áll. Ilyenkor a nyirokfolyadék nem áramlik megfelelően a nyirokerekben, a salakanyagok a szervezetben maradnak és lerakódnak a zsírsejtekben és a szövetekben. A nyirokrendszer stimulálása segít megszabadulni a felhalmozódott salakanyagoktól, csökkenti az ödémákat és kiváló narancsbőr ellen. Ajánlott módszerek: Zuhanyozz felváltva hideg és meleg vízzel. Hideg vízben az erek összehúzódnak, meleg vízben pedig kitágulnak, ez serkenti a keringést és feszesíti a szöveteket. Ugyanezt a hatást érheted el, ha szaunázol, majd hideg vízzel lemosod a testedet. A masszázs javítja a keringést és serkenti a nyirokáramlást, remek módszer narancsbőr ellen. Felkereshetsz speciális nyirokmasszőrt, de otthon te magad is átmasszírozhatod az érintett területeket hámlasztókesztyűvel, kefével. Kerüld a szűk ruházatot, ami gátolja a megfelelő keringést.
5. Csökkents és kezeld a stresszt!
A stressz rengeteg baj okozója, sok más káros hatása mellett, gyakran anyagcserezavarokhoz vezethet, aminek köszönhetően a salakanyagok felhalmozódhatnak a szervezetünkben. Éppen ezért a narancsbőr elleni programhoz hozzátartozik a stresszes élethelyzetek csökkentése, illetve a stressz kezelése. Ezt megteheted relaxációval, lazító masszázzsal, bármilyen neked szimpatikus feszültségoldó módszerrel. Szánj időt elegendő pihenésre, alvásra és kikapcsolódást nyújtó tevékenységekre.
6. Vigyázz a hormonrendszered kiegyensúlyozott működésére!
A hormonális változások természetes folyamatok a különböző életszakaszokban, legyen szó például a tinédzser- illetve változókorról, amelyek szerepet játszanak a narancsbőr kialakulásában. A mesterséges hormonok, fogamzásgátlók szedése is nagyban hozzájárul a narancsbőr fokozódásához, ezért is érdemes alaposan átgondolni ezek szervezetbe juttatását. Az ösztrogén dominancia is növeli a narancsbőr megjelenését, amelynek létezik természetes kezelése, amit szakember irányításával célszerű megtenni.
7. Ne dohányozz!
A dohányzás káros hatásait senkinek nem kell bemutatni, többek között növeli a narancsbőr előfordulását és erősödését. A cigarettában lévő kátrány ugyanis lerakódik a hajszálerekben, ezáltal rontja a keringést, megakadályozza a salakanyagok távozását.
8. Kerüld a súlyod drasztikus ingadozását
A túlsúly alapvetően növeli a narancsbőr esélyét, de a testsúly állandó ingadozása, vagyis a hízás-fogyás biztosan nem narancsbőr ellen hat. A már említett fogamzásgátló tabletta, az egészségtelen táplálkozás, a stressz okozta evési kényszer miatti hízás, majd a kúrák általi fogyás biztosan fokozza a narancsbőrt. A hízás-fogyás során a belekben élő jó és rossz baktériumok egyensúlya felborul, amelyből gyulladások alakulnak ki a szervezetben. Ez az állapot megnehezíti a méreganyagok kiválasztását, ezáltal közvetetten rontja a narancsbőr elleni program sikerességét.
9. Használj minden nap narancsbőr elleni kozmetikumot
A narancsőr ellen kifejlesztett készítmények egyrészt a nyirokkeringés fokozása révén a salakanyagok kiürítését, másrészt a zsírégetést segítik elő. Erősítik és feszesítik a kötőszövetet, tónusossá teszik a bőrt.
A legjobb narancsbőr elleni kozmetikumok az alábbi hatóanyagokat tartalmazzák:
Actigym™: Az ACTIGYM formula imitálja a fizikai mozgást, fokozza a sejtekben az adiponectine szintézist, a zsírsejteket energiává változtatja és így használja fel, így azok nem rakódnak le, miközben az izomtónus is javul.
SymFit™ 1617: Egy szabadalmaztatott összetevő, amely klinikailag bizonyítottan csökkenti a narancsbőr látható jeleit. Fokozza a zsírégetést, megakadályozza a zsír felhalmozódását, segít csökkenteni a zsírsejtek méretét, láthatóan kisimítja a bőr felszínét.
Actiporine 8G: A Jania Rubens algából nyert innovatív összetevő, amely hatékony cellulit csökkentő, narancsbőr elleni természetes hatóanyag.
Slimming complex: Növényi kivonatokból összeállított narancsbőr elleni hatóanyag komplex, amely javítja a mikrokeringést és feszesíti a bőrt.
Koffein: Stimulálja a mikrokeringést, javítja az anyagcserét, növeli a bőr rugalmasságát, kitűnő segítség narancsbőr ellen.
Vörös szőlőlevél kivonat: Fokozza a vérkeringést, támogatja a salakanyagok kiürülését, feszesíti a bőrt.
Zöld tea kivonat: A benne található polifenol vegyületek – legfőképpen a katechin – serkentik az anyagcserét, felgyorsítják a zsírégetést.
Elérkeztünk a narancsbőr elleni program végére, reméljük hasznos információkat és praktikákat tudtunk veled megosztani.
Ne feledd, a narancsbőr teljesen normális jelenség a bőrön, egyáltalán ne érezd magad kellemetlenül miatta. Tegyél meg mindent az egészséged érdekében, aminek egyik következménye lesz a narancsbőr csökkenése is.