A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez!
Kategóriák / Termékek

Mi a megoldás, ha zsíros, olajosan fénylő, problémás a bőröd?

Sokszor zsírosan fénylik a bőröd és szeretnél megoldást találni erre a bőrproblémára?

 

Sokszor zsírosan fénylik a bőröd és szeretnél megoldást találni erre a bőrproblémára? Akkor ez a blogunk Neked szól!

 

Sokaknak okoz esztétikai problémát, hogy túl zsíros a bőre. Vizsgáljuk meg, hogy honnan származik a bőr zsíros bevonata, miért hasznos, mi okozza a túlzott faggyútermelődést és miként kell kezelni.

 

Hogyan működik az egyik legfontosabb bőrben található mirigyünk?

 

A faggyúmirigy külső elválasztású, tehát a bőrfelszínre ürülő, alakjára nézve bogyós-elágazó mirigy, a szőrtüsző felső harmadában, a bőr irharétegében helyezkedik el, kötőszöveti tok veszi körül. Az egész testen megtalálható, kivéve a tenyér, talp, ajkak és a körömágy. A legtöbb a homlok, az orr, az áll környékén és a hát bőrében helyezkedik el, ezeket hívjuk seborrhoeás testtájaknak.

Vessünk egy pillantást a működésére: A mirigyhámban lévő sejtek megtelnek zsírcseppekkel, a sejtfal felreped és a zsíros plazma keveredik a sejttörmelékkel, ez a váladék a faggyú, ami először a szőrtüszőbe, majd a bőr felszínére ürül. A termelődés folyamatos, a vegetatív idegrendszer és a belső elválasztású mirigyek szabályozzák. A nemi mirigyeknek nagy jelentőségük van a faggyútermelésben, ösztrogén hormonok (női) csökkentik, androgén hormonok (hím) fokozzák. Maga a faggyú sárgás, félfolyékony, levegőn dermedő, 50-55 C-on olvadó zsírszerű anyag, normál összetétele: sok glicerin-észter, kevés szabad zsírsav, koleszterin, fehérjék, ásványi sók, víz.

Mi a feladata a faggyúmirigynek?

A bőrfelszíni emulzió zsíros fázisának része (a másik része a szaruzsír: ceramid), ezáltal elősegíti a keratin hidratáltságát, védi a bőrt a kiszáradástól, valamint a túlzott nedvesedéstől, felázástól, megakadályozza a kórokozók elszaporodását Normál bőr esetén a faggyútermelés kiegyensúlyozott, azonban ha ez fokozott akkor szeborreás bőr alakul ki. Szeborrea (seborrhoea) latin szó, jelentése: faggyúáradat, faggyútúltengés. Ennek két fajtája ismert, a korpás- és az olajos szeborrea.

 

Most nézzük meg az olajos szeborrea kialakulását, okait és főbb jellemzőit

Kialakulása: Több faggyú ürül a szükségesnél, amely a bőrfelszínt a levegőtől elzárja, a bőrön lévő baktériumok (melyek normál esetben is jelen vannak) aktivizálódnak, zsírbontó lipáz enzim keletkezik, aminek következtében megváltozik a faggyú összetétele. Olajsav kerül túlsúlyba, ami még inkább akadályozza a bőr légzését, így könnyen gyulladásos folyamatok is beindulhatnak.

Okai: Öröklött tulajdonság (mediterrán alkat), androgén (férfi nemi hormon) túltengés, pszichés megterhelés (stressz), levegő-, napfény-, mozgáshiány, helytelen táplálkozás (zsíros ételek, túl sok félkész és finomított élelmiszer, gyorséttermi ételek), nem megfelelő kozmetikumok használata (kőolaj származékok, szárító hatású készítmények), anyagcserezavar, keringési zavar, vegetatív idegrendszer zavara, emésztési zavar, székrekedés, serdülőkorban és klimaxban is előfordulhat.

Jellemzői: A bőr felszínén lévő szarusejtek zsírnemű anyaggal vannak átitatva, ami gátolja a leválását, fénylő, síkos tapintású, fakó színű, sokszor sárgás árnyalatú. A bőséges faggyúáradat miatt a pórusok tágak, az arc középvonalában, de nem ritkán az egész arcon sok szürkésfekete, könnyen eltávolítható comedo (mitesszer) látható. Orrhajlatban, állon, homlokon tágult hajszálerek lehetnek, a bőr hidratációja csökkent, a bőrfelszín vízhiányos.

 

Hogyan érdemes kezelni az olajos szebboreát?

 

Nagyon fontos a bőr rendszeres és alapos tisztítása, gyengéd hámlasztása, az elszarusodott réteg eltávolítása, ami által a faggyú normálisan tud ürülni. Használj faggyúmirigy-működést szabályozó, hidratáló, gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmazó készítményeket: retinol, niacinamid, teafa, PHA, levendula, aktív C-vitamin, pantenol, PAD (azelainsav származék), Neem olaj…

 

Otthoni bőrápolási rutin lépései a MediNatural kozmetikumokkal:

Reggel:

1. C-vitaminos arctisztító gél

2. PAD szérum és Niacinamide szérum (ezt lehet napi váltásban, vagy ha elfogy az egyik, akkor elkezdeni a másikat)

3. Télen Niacinamidos hidratáló arckrém vagy Retinol Like| Bakuchiol krémszérum.

Este:

1. C-vitaminos arctisztító gél

2. Retinol szérum

3. Niacinamidos hidratáló arckrém vagy a Retinol Like| Bakuchiol krémszérum

Hetente kétszer: Arctisztítás után a Mandulasavas Bha hámlasztó 

Gyulladások esetén: Pattanásokra, piros területekre érdemes helyileg Teafaolajat, illetve Neem olajat tenni.

A bőr pórusainak szakszerű tisztítását bízd megbízható kozmetikus szakemberre!

 

Olajos szeborreás bőr esetén is ajánlott néhány életmódbeli szokásra odafigyelni!

 

Sokat tartózkodj friss levegőn, végezz rendszeres testmozgást, kerüld a dohányzást és a hormonháztartást megzavaró, vagy befolyásoló gyógyszerek szedését (fogamzásgátlók, allergiagyógyszerek). Figyelj jobban az egészséges és rendszeres étkezésre, a megfelelő mennyiségű és jó minőségű folyadék fogyasztására. A tapasztalat azt mutatja, hogy akár csak a cukor, a finomított szénhidrátok és a tehéntej elhagyása sokat javít a bőr állapotán.

Soha ne csak a tüneteket próbáld kezelni, hanem áss le a probléma gyökeréhez. Hiszen a bőrön megjelenő minden kórkép csak egy jelzőtünete annak, hogy valami nem jól működik a szervezetünkben. Ha kizárólag csak a bőrt kezeljük – esetleg elnyomva a tüneteket -, akkor csak rövidtávú sikereket könyvelhetünk el.

Sajnos a túlzottan zsíros bőr esetén is gyakori javaslat a fogamzásgátló gyógyszer szedése. Erről azt kell tudni, hogy ez csak tünetileg oldja meg az ezzel a bőrtípussal járó kellemetlenségeket és szépséghibákat. És csak addig, amíg szedi valaki! Ugyanis csak a bevitel ideje alatt képes becsapni a természetes hormonháztartást, és káros műhormonokkal kendőzni a bajt. Amint abbahagyja az illető a szedését, jó esetben minden visszaáll a régi mederbe, sokszor még hatványozottabban jelentkeznek a tünetek: pattanások, zsíros haj, zsíros bőr, hajhullás, májfoltok. A szervezetet károsító hatásokról sem árt alaposan tájékozódni!

Érdemes figyelembe venni azt is, hogy a bőrben lejátszódó mindennemű kóros változás évekkel-évtizedekkel előbb meg tud nekünk „jósolni” olyan betegségeket, amelyek egyértelműen az életformánkból adódnak.

A kamaszkor után el nem múló olajos bőr, a zsíros haj remek előfutárai az anyagcsere problémák miatt kialakuló betegségeknek, mint például a zsíranyagcsere zavar, magas koleszterinszint, magas triglicerid szint, szív- és érrendszeri problémák, zsírmáj, kóros elhízás, hölgyek esetében utal az megbomlott ösztrogén-androgén egyensúlyra. Mindezeket elsősorban érdemes természetes úton kezelni gyógynövényekkel, bélflóra regenerálással, akár teljes életmódváltással.

Amint komolyan elkezdesz foglalkozni az olajos szeborrea kiváltó okaival és keresed a természetes megoldásokat mind a külső, mind a belső kezelést illetően, biztos lehetsz benne, hogy látható lesz a pozitív változás!