A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez!
Kategóriák / Termékek

Ekcéma | bizonyított alternatív stratégiák az ekcémás bőr kezelésére

Ekcéma | bizonyított alternatív stratégiák az ekcémás bőr kezelésére

Sajnos, az ekcéma napjainkban népbetegségnek számít, amely a legkisebbeknek sem kegyelmez. Az orvostudomány többnyire durva vegyszereket tartalmazó krémeket, szteroidokat ajánl, de biztosan ez a legjobb megoldás? Cikkünkben alternatív lehetőségeket mutatunk be ekcéma ellen az esszenciális illóolajok formájában.


Ebben a cikkben:

•  az ekcéma felismerése
•  az ekcéma kezelése 
•  az ekcéma okainak feltárása és kezelése  1: allergia és atkák
•  az ekcémai okainak feltárása és kezelése 2: bakteriális fertőzés
•  az ekcéma okainak feltárása és kezelése  3: gombás fertőzés


Alig akad olyan család, ahol valaki ne szenvedne az ekcéma kellemetlen tüneteitől. Az égő, viszkető, duzzadt, kipirosodott bőr a fehéres, pikkelyszerű, gyakran hámló foltokkal sajnos ma már olyan problémát jelent, amely szinte mindenkit érint közvetve vagy közvetlenül. A környezeti ártalmak, a káros, vegyszeres kozmetikumok és tisztítószerek megtették a hatásukat, az ekcéma a civilizációs panaszok egyikeként gyakori és rettegett betegség lett.

Az ekcéma felismerése után nagyon sokan kapnak durva, agresszív, vényköteles gyógyszereket vagy szteroidos krémeket orvosaiktól. Ezek a megoldások azonban gyakran szinte teljesen hatástalannak bizonyulnak, esetleg csak az aktuális, már kialakult, látványos bőrtüneteket, fellángolásokat képesek minimálisan enyhíteni.

Nagyon ritkán képesek azonban a kiváltó okokat is kiküszöbölni, azaz elérni, hogy ritkábban, esetleg egyáltalán ne jelenjenek meg a jellemző tünetek.
 

A gyakorlatban már régóta alkalmazzák az illóolajokat az ekcéma kezelésére. Az orvostudomány azonban mindig is szkeptikusan reagált az alternatív medicina egészségjavító törekvéseire, így ezeket a megoldásokat általában nem szokták javasolni, mi több, akár ellenérzéseiket is kifejezhetik akkor, ha a gyógyszerek helyett első körben, különösen enyhébb esetben, inkább az illóolajokat vagy akár más, természetes, vegyszermentes módszert szeretnénk kipróbálni.

Cikkünkben ezért most utánajárunk, hogy milyen tudományos kutatások támasztják alá az illóolajok ekcémára gyakorolt pozitív hatását – részben azért, hogy biztosak lehessünk benne, valójában olyan terápiáról van szó, amelynek hatékonysága nemcsak a tapasztalatok alapján igazolt, hanem tudományos kutatások, kísérletek és vizsgálatok is megerősítik azt.

 

Az ekcéma felismerése


Az ekcéma, bár némiképpen megtévesztő lehet a kissé tudományoskodónak tűnő elnevezés, valójában egy teljesen hétköznapi, gyakori jelenség, amely sajnos bárkinél felütheti a fejét. Olyan betegséget vagy inkább bőrproblémát jelent tehát az ekcéma, amellyel rengetegen küzdenek sokszor úgy is, hogy nem is kaptak erről szakorvosi papírt.

Sajnos, nagyon sokan találkozhattak már azzal a roppant kellemetlen érzéssel, amikor egy korábban tökéletesen egészséges bőrterület először csak kiszáradni, kirepedezni, húzódni és viszketni kezd, aztán egyre jobban kipirosodik és megduzzad, kezelés nélkül pedig később esetleg jellegzetes, pikkelyszerű fehér foltok jelennek meg rajta, amelyek akár hámlásnak is indulhatnak. Ha ez a jelenség előfordult már velünk, akárcsak a téli nagy hidegben, idegen öltözékben - például ruhapróba után, gyakori kézmosás után vegyszeres szappannal, kézzel mosogatás, súrolás, vegyszeres takarítás után, azaz tulajdonképpen bármilyen idegen anyaggal történő érintkezést követően, akkor sajnos, ideje tudomásul vennünk, hogy az ekcéma bennünket sem került el.

Sokan viselik még nehezen a vegyszeres kozmetikumokat is: bár a folyékony szappan és tusfürdő gyakran és jellemzően okoz ekcémás tüneteket, de sokan a hajfestést, a sminkelést, vagy az új ruhák viselését sem bírják ekcémás tünetek nélkül. Bevett gyakorlattá vált már az orvosok által is diagnosztizált ekcémás páciensek körében, hogy ilyenkor már kapják is elő a táskákból a hisztamin-tablettát, de biztos, hogy szükség van arra, hogy ennyi vegyszerrel próbáljuk tönkretenni a szervezetünket?


Nem szabad kétségbeesni, lehetséges az ekcéma kezelése természetes úton!


Az ekcéma felismerése után könnyű lehet elkeseredni az embernek, hiszen egy újabb problémával kell szembesülnie a teste működésével kapcsolatban, amelyről ráadásul az is valószínűsíthető, hogy bizonyos élethelyzetekben, akár nagyobb stressz vagy hidegebb időszak kapcsán újra és újra meg kell birkóznunk vele. Az ekcéma ugyanis egész életében végigkísérheti az arra hajlamos embereket, hű társunk lesz a jóban, de különösen a rosszban, míg a halál el nem választ bennünket tőle.

Sajnos, ugyanis általában nem tisztázódik ezekben a helyzetekben, hogy mi állhat valójában az ekcéma hátterében. Így az első foltok megjelenésével könnyen megijedhetünk, pánikba eshetünk. Ha pedig eljutottunk az orvoshoz, akkor általában komoly gyógyszereket kapunk, amelyek sajnos ráadásul nem is feltétlenül segítenek. 
 

Azt viszont nagyon nehéz elképzelni ebben a kétségbeesett szituációban, hogy van lehetőség egészséges életet élni mind az ekcéma, mind az erős, fájdalmas mellékhatásokat okozó gyógyszerek nélkül.

Vajon hogyan reagálna a legtöbb, szakorvos által diagnosztizált ekcémás páciens vagy a legtöbben azok közül, akik már felismerték magukon a tüneteket, mi több, aggodalomra is okot adó gyakorisággal élik át az ekcémás bőrelváltozás kínjait, ha tudomásukra jutna, hogy az ekcéma ellen létezik természetes megoldás?
 

Hányan lejtenének vajon örömtáncot, ha megtudnák, hogy bizonyos illóolajok segíthetnek az ekcéma tüneteinek kezelésében, illetve rekordidő alatt visszaállíthatják a bőr eredeti állapotát, egészséges szépségét? 


Mi történne akkor, ha még egy lépéssel tovább mennénk és arra is fény derülne számukra, hogy az illóolajat is tartalmazó, természetes alapanyagú kozmetikumok és tisztítószerek használatával kiküszöbölhető a legtöbb, ekcémát kiváltó tényező – tehát nagy valószínűséggel elő sem jönne többé az ekcéma?

Azoknak, akik még nem ismerkedtek meg a vegyszermentes életmóddal és ezzel együtt az esszenciális illóolajok használatával, könnyen lehet, hogy a családban felbukkanó ekcémás bőrtünetek megjelenésével fognak kapcsolatba kerülni vele. Maga a kapcsolat a család és az illóolajok között pedig, ha létrejön, az igazából egy örvendetes esemény. A baj csak azzal van, hogy többnyire ez a találkozás már akkor történik meg, amikor már szinte minden mást megpróbáltak, ide értve a szakorvosok által leggyakrabban javasolt, általában brutális mellékhatásokat okozó, agresszív vegyszeres, szteroidos kenőcsöket is az ekcéma ellen.
 

Nem kevesebbet feltételezünk tehát, mint hogy az illóolajok segítségével elmulasztott, ekcémától mentes, egészséges élet teljességgel lehetséges. Mindezt pedig számos tudományos kutatási eredménye is alátámasztja, amelyeket az alábbiakban röviden össze is foglalunk, a teljesség igénye nélkül. Cikkünkben továbbá ötleteket is adunk azzal kapcsolatosan, hogyan érdemes ezeket a természetes illóolajokat bevetni az ekcéma ellen.

 

Ekcéma, dermatitis és más típusú bőrgyulladások


Érdemes tisztázni néhány alapfogalmat, hogy biztosan ugyanazt értsük az egyes terminológiák, kifejezések alatt. 
Az ekcéma és a dermatitis – magyarra talán leginkább általános bőrgyulladásként fordítható kifejezés – nagyjából ugyanazt takarja két különböző név alatt. Ez a két kifejezés leginkább a tünetekre utal, azaz az elvörösödött, viszkető, hámló bőrre, amely bárhol előfordulhat a testen.

 Tény, hogy az ekcémát vagy másképpen AKA dermatitist számos különböző tényező okozhatja vagy súlyosbíthatja. Ez lehet az egyik fő oka annak, hogy az ekcéma kezelése ilyen nehéz, hiszen könnyen előfordulhat, hogy az a megoldás a tünet-enyhítésre, ami az egyikünk esetében működik, nem feltétlenül válik be valaki másnál. Így a cikk további részében az illóolajok több különféle alkalmazási területét is 

megemlítjük, hiszen többféleképpen is lehetséges ezeket az esszenciákat használni az ekcéma kezelésére.

Illóolajok az ekcéma kezelésére

Illóolajok az ekcéma kezelésére: mely esszenciák segíthetnek ténylegesen az ekcéma kezelésében?

 

A kutatások alapján a következő illóolajok bizonyulhatnak a legígéretesebbnek:

 


Íme, egy gyors összefoglaló a kutatásokról, amelyek alátámasztják az illóolajok jótékony hatását az ekcéma ellen:


►  Először is, az egerek bőrgyulladását vizsgáló tanulmány megállapította, hogy a geránium illóolaja erőteljesen pozitív hatást gyakorolt az ekcéma kezelését illetően, megelőzve a levendula, eukaliptusz és a teafa illóolajoknak a kutatásban kimutatott hatékonyságát. A teafaolaj egyébként nem csökkentette jelentős mértékben az ekcéma tüneteit a kutatás eredményei szerint.

 

►  Egy huszonhét önkéntes bevonásával végzett vizsgálatban a teafaolaj jelentősen csökkentette a bőrfoltokat a hisztamin-injekció beadása után. A placebo hatása nem volt kimutatható.
A harmadik körben rozmaring és kamilla illóolajokat vetettünk górcső alá
– ezeket az esszenciákat az aromaterápiával foglalkozó szakemberek előszeretettel ajánlják az ekcémára, a bőr gyulladására és irritációjára. 


Megpróbáltunk utánajárni, milyen tudományos kutatások tudnák mindezt alátámasztani. A kamilla illóolajat illetően nem találtunk olyan kutatást, amely kimondottan az ekcémára gyakorolt hatását vizsgálná.

A kamilla illóolaj egészének, valamint fő összetevőinek különböző gyulladáscsökkentő hatásairól azonban elegendő tanulmány született ahhoz, hogy valószínűsíthető legyen az ekcémával szemben gyakorolt előnyös hatása is.


Ami a rozmaringot illeti, bár sikerült egy olyan tanulmányra bukkannunk, amely kimutatja, hogy a rozmaring kivonat ténylegesen gyulladáscsökkentő hatásúnak bizonyult, valójában azonban ez a kedvező hatás legfőképpen olyan összetevőknek volt tulajdonítható, amelyeket alapesetben nem tartalmaz a rozmaring illóolaj.

Mégis, annak alapján, amit később is be fogunk majd mutatni, számos jó ok kínálkozik arra, hogy rozmaring illóolajat használjunk, ha ekcéma megjelenését tapasztaljuk a bőrünkön akkor is, ha az olaj nem csökkenti közvetlenül a gyulladást.


 

A kókuszolaj használata az ekcéma kezelésében

A kókuszolaj egy kellemes illatú, kedvelt termék, amelyről általában nem úgy gondolkodunk, mint egy egészségjavító hatású, erős, antibakteriális és antioxidáns hatású szerre. Kétségtelen, hogy a kókuszolajat egy átlagos háztartásban és fürdőszobában rendkívül sokoldalúan lehetséges felhasználni.

Nem lehet nem szeretni a kókuszolajos testápolót, amely a bőrnek egészségesebb, fiatalosabb külsőt kölcsönöz. A kókuszolaj ráadásul a hajnak is gyönyörű fényt ad, ezzel együtt viszont számos kórokozót elpusztít a fejbőrről, ide értve akár a rettegett fejtetűt is. A kókuszolaj továbbá kitűnő sminklemosóként is működik, amellett, hogy számos vitaminnal és ásványi anyaggal is táplálja a bőrt.

Számos előnyös hatása mellett azonban a kókuszolajról ma már az is kiderült, hogy az ekcéma ellen is hatékonyan felveszi a küzdelmet.

A szűz kókuszolaj ráadásul bátran használható kisgyermekeknél, illetve várandósoknál is. Ha az ekcéma nem súlyos, elegendő lehet a kókuszolajos krém vagy testápoló habkrém használata is a tünetek enyhítése érdekében, ha azonban súlyosabb tüneteket produkál már esetünkben az ekcéma, akkor a borogatás javasolt a szűz kókuszolajjal, akár egész éjszakára is vagy kombinálható illóolajokkal.

A fenti olajok bármelyikét egyszerűen használatod az ekcéma kezelésére. Íme két egyszerűen elkészíthető recept ekcémás bőr kezelésére

 

1. recept:


2. recept:

Ezek a  gyengéd olajkeverékek naponta több alkalommal is használhatóak az ekcémás bőr felületen, egészen addig amíg a tünetek nem enyhülnek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy pár nap alatt látható jele van a kezelésnek.

 

Az ekcéma okainak feltárása és kezelése 1: allergia és atkák

 

Mostanra már több, az ekcéma kezelésére alkalmas illóolajat is megismerhettünk. Ezeket könnyedén kipróbálhatjuk az ekcéma ellen, amint az megjelenik. Azonban nemcsak a tüneteket érdemes kezelni. Sokkal hasznosabb, ha az okokat igyekszünk feltárni és kiiktatni. Ahogyan fentebb is említettük, számos oka lehet az ekcéma kialakulásának. Az egyik ilyen ok például akár a több, különböző típusú allergia egyidejű jelenléte is lehet.

A legújabb kutatások rámutattak arra, hogy a mindennapi, közönséges poratkák (köztünk élő kis mikroorganizmusok) lehetnek, csakúgy, mint sok más egyéb típusú allergiás reakció, így az ekcéma rejtett kiváltó tényezői is.

 

Jó híreket jelent-e ez vajon az ekcémában szenvedőknek?


Számos illóolaj segíthet megszabadulni a poratkáktól vagy legalábbis drasztikusan csökkenteni a számukat. Egy tanulmány szerint például a teafaolaj nagyszerű munkát végez a poratkák eltávolítása érdekében. Egy másik tanulmány szerint a német kamilla, rozmaring és eukaliptusz illóolajok is hatékonyak a kis atkák ellen.

Hasznos lehet, ha az ágyneműk mosásánál illóolajat is használunk.

Ahogyan egy tanulmány kimutatta, az eukaliptusz olaj 0,2%-os hígításban az előmosáshoz használva atkákkal szennyezett takarók esetén az atkák 99%-át eltávolította, míg azokban az esetekben, amíg kizárólag mosószert használtak, az atkák mindössze három százaléka pusztult el.

Az eukaliptusz- illóolajos meleg vízbe érdemes előzőleg be is áztatni a ruhákat, amennyiben erre lehetőségünk nyílik.

 

Az ekcémai okainak feltárása és kezelése 2: bakteriális fertőzés


Fertőzés is lehet az ekcéma okozója, illetve hozzájárulhat az ekcéma elterjedéséhez szélesebb körben, továbbá lassíthatja a gyógyulást, valamint összességében több fájdalomhoz vezethet. Konkrétan a Staphylococcus aureus széles körben elterjedt baktériumai, közismert nevükön: „staph” baktériumok zavarhatják meg az immunrendszert és vezethetnek az ekcémához. Ahogyan az várható volt, a baktériumok, köztük a „staph” baktériumok elpusztítása olyan terület, ahol az illóolajok sikeresen alkalmazhatók. A teafa, borsmenta és a rozmaring illóolajok tudományos kutatások szerint nagyon sokat 
képesek segíteni a baktériumok eltávolításában, még alacsony koncentrációban is. A teafa és a rozmaring illóolajat már korábban is javasoltuk az ekcéma ellen, antibakteriális hatásuk azonban még egy plusz okot kínál arra, hogy ajánlhassuk őket. 

 

Az ekcéma okainak feltárása és kezelése 3: gombás fertőzés

 

Az utolsó ok, amelyet felsorolunk az ekcéma háttérben meglapuló kiváltó tényezői között, az egyik legfontosabb oknak számít. Ez azért van így, mert a közismert gombás fertőzések – például a Candida – és az ekcéma kialakulása között kapcsolatot fedeztek fel. A baktériumokkal ellentétben azonban nagyon kevés olyan gombaellenes szer létezik, amely valójában nem egy komoly, vényköteles gyógyszert jelent. Az illóolajok azonban kivételt képeznek. Számos illóolaj mutatkozott hatékonynak a káros gombák elpusztításában, beleértve azokat a gombákat is, amelyek ekcémához vezetnek. Fontos tudni, hogy több gombaellenes illóolaj, mint például a fahéj és az oregánó, nem alkalmas helyi alkalmazásra, esetleg nagyon kis mennyiségben.
Létezik azonban egy illóolaj, amelyik nemcsak teljesen bőrbarát, de hatékony is a gombák elpusztítását illetően. Ez pedig öreg barátunk, a teafaolaj, amelyik nem véletlenül került említésre ennek a cikknek szinte minden részében. Tehát, röviden szólva, ha azt gyanítod, hogy gombás eredetű fertőzések állhatnak esetedben az ekcéma mögött, akkor a legegyszerűbb lehetőség, ha a teafaolajhoz fordulsz megoldásért.

 

Összefoglalás


Az ekcéma rendkívül frusztráló állapot lehet, nemcsak a fájdalmas és kellemetlen látvány miatt, hanem azért is, mert általában nagyon nehéz megállapítani, hogy mi okozza valójában a tüneteket, ez pedig nagymértékben megnehezíti az ekcéma kezelését – már amennyiben a kezelésre egyáltalán mutatkozik valamilyen lehetőség. A hagyományos orvoslás többnyire komoly, vényköteles krémeket, esetleg szteroidos gyógyszereket ajánl az ekcéma ellen, ezek általában csak a tünetek elhalványítására alkalmasak, a kiváltó okot azonban nem szüntetik meg. Nem is beszélve arról, hogy a hosszú távú, komoly gyógyszerekkel történő kezelés óriási károkat okozhat a szervezetben, különösen, ha egy fejlődésben lévő szervezetről, gyermekről van szó – márpedig az ekcéma sajnos rendkívül gyakori a csecsemőknél, kisgyermekeknél is.

Egyetlen szülő sem szeretné, ha a gyermeke szenvedései fokozódnának anélkül, hogy érdemi enyhülés mutatkozna az ekcémát illetően.
 

Az illóolajok tehát segíthetnek az ekcéma tüneteinek kezelésében és lehetséges, hogy az ekcéma leggyakoribb, jellemző okaival is felveszik a harcot olyan mértékben, hogy a használatuk segítségével nem kell tartanunk az újabb fellángolásoktól, a tünetek ismételt jelentkezésétől.
 

 Jó hír, hogy számos illóolaj rendelkezik antibakteriális és gombaölő hatással is, így akkor is hatékonynak bizonyulhatnak az ekcéma ellen, ha nem ismerjük egészen pontosan a kiváltó okot – ezek az illóolajok ugyanis bármelyik esetben képesek javítani a helyzeten. Bizonyos illóolajokat tehát – ide értve különösen a rendkívül sokoldalú kókuszolajat, illetve a szinte minden kórokozót elpusztítani képes teafaolajat – minden családban és háztartásban érdemes készleten tartani, nemcsak azért, mert vegyszermentes megoldást jelentenek az ekcéma tüneteinek kezelésére és a kiváltó okok visszaszorítására is, de azért is, mert számos egyéb esetben is megváltással felérő enyhülést hozhatnak. Mindamellett arra biztattok mindenkit, ha ekcémás bőrproblémával küzd, mihamarabb keressen fel egy bőrgyógyászt és soha ne hagyja figyelmen kívül a szakképzet orvos által adott tanácsokat! 



Források:  


 nt J Dermatol. 2014 Jan;53(1):100-8. doi: 10.1111/ijd.12339. Epub 2013 Dec 10.; Mol Med Report. Author manuscript; available in PMC 2011 Feb 1. Published in final edited form as: Mol Med Report. 2010 Nov 1; 3(6): 895–901.doi: 10.3892/mmr.2010.377; momprepares.com ;Fitoterapia Volume 78, Issues 7–8, December 2007, Pages 521-525; Mycoses. 2009 Jul;52(4):326-33. doi: 10.1111/j.1439-0507.2008.01599.x. Epub 2008 Aug 13.; Microbios; 2001 ; 106 Suppl 1 31-9; October 1997Volume 100, Issue 4, Pages 464–466;J Allergy Clin Immunol 1997:100:464-6.; Mycopathologia April 2005, Volume 159, Issue 3, pp 339–34; Nature, Advance Online Publication, doi:10.1038/nature12655; 2006 Mar 21. doi: 10.1155/MI/2006/62537;



 

Tartalomhoz tartozó címkék: Aromaterápia