A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez!
Kategóriák / Termékek

Tudj meg mindent a bőr megújításának nagyszerű lehetőségéről, a hámlasztásról

Tudj meg mindent a bőr megújításának nagyszerű lehetőségéről, a hámlasztásról!

Biztosan te is kíváncsi vagy, miként lehet egészségesebb és szebb a bőröd. Ennek egyik módja, ha olyan bőrmegújító eljárásokat alkalmazol, mint például a hámlasztás. Szakértői cikkünkben minden információt megadunk a helyesen végzett hámlasztó kezelésekkel kapcsolatban. Miről lesz szó pontosan?

• A bőr megújulásának természetes folyamata
• Milyen tényezők miatt vastagszik meg a hámréteg?
• Mi történik, ha nem válnak le kellő mértékben az elhalt hámsejtek a bőr felszínéről?
• Milyen kedvező hatást gyakorolnak a bőrre a hámlasztók?
• A bőrradírok és hámlasztók fajtái, mikor melyiket érdemes használni?
• Mely anyagokat alkalmazzuk a Medinatural hámlasztóban?

A bőr megújulásának természetes folyamata

Minden sejtünk, szervünk folyamatosan megújul, nincs ez másképp a bőrrel sem. A bőr legfelső része, a hámréteg állandóan cserélődik, ahogy az alsóbb rétegben képződő új sejtek folyamatosan egyre feljebb tolódnak. A hám külvilággal érintkező része elszarusodott, elhalt sejtekből áll, amik a bőr felszínéről leválnak. Érdekesség, hogy a testen percenként körülbelül 30000 bőrsejt cserélődik le, vagyis ennyi elhalt hámsejtnek kell távoznia. Az új bőrsejt keletkezésétől a bőrfelszínről való leválásig, tehát a bőr teljes megújulása felnőtteknél ideális esetben 28 nap alatt zajlik le.

Amennyiben ez a folyamat zavart szenved, a szarusejtek felhalmozódnak, a hámréteg megvastagszik. Tehát ha a régebbi, elhalt sejtek nem tudnak olyan gyorsan leválni, mint ahogy az új szarupikkelyek megjelennek, akkor a bőrműködés egyensúlya felborul.

Milyen tényezők játszanak ebben szerepet?

• mechanikai hatások, gondolj a lábon lévő bőrkeményedésre
• UV sugárzás, napozás során a bőr így is védekezik a káros sugarak ellen
• nem megfelelő higiéniás viszonyok
• tápanyaghiány, főleg A-vitamin hiány
• hámképző anyagok túlzott alkalmazása
• különböző betegségek, autoimmun folyamatok
• szeborreás bőr, ahol a zsíranyagok is gátolják a szarusejtek leválását
• idős korban a bőrképzés lelassul, nehezebben újul meg a hámréteg

Mi történik, ha nem válnak le kellő mértékben az elhalt hámsejtek a bőr felszínéről?

A felhalmozódott szarusejtek gátolják a normális anyagcserét és bőrlégzést. A pórusok eltömődnek, a faggyú nem tud maradéktalanul a bőr felszínére ürülni, ezáltal besűrűsödik, mitesszerek keletkeznek, illetve a pórusok kitágulnak. A megrekedt faggyú bomlása során olyan mikroorganizmusok szaporodhatnak el, amik gyulladást, érzékenységet, pattanásokat okoznak, súlyosabb esetben akné, rosaceás bőrtünetek alakulnak ki.

A szennyeződések és sminkszerek is nehezebben távolíthatók el a bőrről. Apró repedések képződhetnek a felhalmozódott szaruban, az ilyen bőr elveszti rugalmasságát, védelmi funkcióinak sem tud eleget tenni, idő előtt beindulnak az öregedési folyamatok, megindul a ráncosodás.

A le nem váló hámsejtek durvává és fénytelenné teszik a bőrt, ami könnyebben kiszárad és petyhüdtté válik, húzódó és hámló lesz, egyenetlen bőrfelszínnel.

A megvastagodott szarurétegen keresztül nem tudnak áthatolni a kozmetikumokban lévő hatóanyagok sem.

Itt jönnek a képbe a hámlasztók és a bőrradírok, amelyek elősegítik, hogy a sejtek cserélődése ismét a megszokott ütemben történjen. A peelinggel arra ösztönözzük a bőrünket, hogy új sejteket termeljen, amelyekből friss szaruréteg képződik.

A hámlasztás egy sor kedvező hatást gyakorol a bőrre, nézd meg melyek ezek:

• halványodnak a napfény okozta pigmentfoltok
• csökken a ráncok, hegek mélysége és felülete
• javul a zsíros, pattanásos bőr állapota
• a hámlasztás elősegíti az új bőrsejtek képződését, a bőr természetes megújulását, regenerálódását
• javul a vérkeringés és az anyagcsere
• tisztulnak a pórusok
• fokozódik a kozmetikai hatóanyagok felszívódása

Tehát nagy segítség a bőr számára a hámlasztás, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy mit, milyen gyakran és hogyan használunk erre a célra.

Érdemes ezeket megismerni és utána lerántjuk a leplet, hogy a MediNatural melyiket és miért választotta a hámlasztó natúrkozmetikumához.

Ismerkedj meg a bőrradírok és hámlasztók fajtáival, hogy felelős döntést tudj hozni a bőrápolásoddal kapcsolatban!

A hámlasztóknak 3 fő típusa van:

• mechanikai bőrradír
• biológiai (enzimes)
• kémiai (savas)

Mit kell tudni a mechanikai bőrradírokról?

Ez a típusú kozmetikum valamilyen szemcsés anyagot tartalmaz krémes vagy zselés alapba ágyazva, amivel fizikai úton, dörzsölés hatására lehet az elhalt hámsejteket eltávolítani. A dörzsanyag lehet magőrlemény (általában olívabogyó vagy barack őrölt magja), kávézacc, ásványi só, cukorszemcsék, őrölt habkő, kovaföld, homok, Polyetilén- vagy viaszgolyócskák. Használata élénkíti a bőr mikrokeringését, hatékonyan távolíthatóak el vele az elhalt hámsejtek. A mechanikai peeling nem teljesen veszélytelen, hiszen a nem megfelelően kiválasztott termék károsíthatja a bőrfelszínt és mikrosérüléseket okozhat. A szemcsés anyag a dörzsöléssel megbonthatja az ép hámszövetet, ami védtelenebbé válik a külvilág hatásaival szemben, valamint fokozottabban ki van téve a kórokozóknak, baktérumoknak. Ezért csakis olyan textúrájú terméket szabad választani, ami nagyon apró, finom szemcsékkel rendelkezik, hiszen ezek nem fogják felsérteni a bőrt. Soha ne használj durva, érdes anyagot bőrradírozásra, főleg ne az arcbőrödön!

A mechanikai bőrradír nem ajánlott érzékeny, gyulladt, aknés, rosaceás bőrre, mivel a dörzsszemcsék megsérthetik a gyulladt felületet, és ez irritációt okozhat, akár elfertőződéshez is vezethet. Tág pórusú bőr esetén sem ajánlott, mivel a bőr apró gödröcskéibe beleülnek a szemcsék, majd a dörzsölés hatására az egyébként is tág pórusokat még jobban tágítják.

Még a finomszemcsés radírozással sem szabad túlzásba esni, elegendő hetente egy, maximum két alkalommal használni. Így a hámrétegnek kellő ideje van regenerálódni, és az elhalt sejtek helyét átvehetik az újak. Az esti arctisztítás után, nedves arcbőrre kell felvinni, majd gyengéd masszírozó mozdulatok után lemosni.

Ismerd meg a gyengéd biológiai, azaz enzimes hámlasztókat

Ez a fajta hámlasztó olyan enzimeket tartalmaz, amelyek a bőrfelszín fehérjéit és a hámsejtek közötti fehérjekötéseket oldva egyszerűen és alaposan távolítják el az elhalt szarusejteket és teszik átjárhatóbbá a bőrt. Mivel az elhalt hámsejtek anyaga a lágy keratin, ami egy fehérje, így az enzimes hámlasztó segítségével ezeket hatékonyan fel lehet puhítani. A pórusok nyílásaiból is kioldja a szennyeződést, ezzel megkönnyítve a bőr tisztulási folyamatait.

Kíméletes eljárás, minden bőrtípus esetén biztonsággal alkalmazható. A biológiai peelingek növényi eredetű, fehérjebontó enzimeket (bromelain, papain, carpain, gránátalma fitoenzim) tartalmaznak.

Fedezd fel a kémiai hámlasztók titkait

A kémiai úton dolgozó hámlasztók különböző savakkal a sejtek közötti kötéseket bontják meg, ezzel gyorsabb hámlásra kényszerítve a szaruréteget, ami hatással van az új, friss bőrsejtek képződésére is.

3 típust különböztetünk meg, amit az otthoni bőrápolásra szánt kozmetikumokban lehet alkalmazni: AHA, BHA és PHA.

AHA (Alpha Hidroxy Acid)

Vízben oldódó savfajta, a bőr felszínén fejti ki hatását, és elsősorban az anti-aging és halványító rutin részeként érdemes bevetni, serkenti a kollagéntermelést, a mélyebb hidratációt is segíti, jobban hasznosul minden bőrápoló, amit utána használsz. AHA-savakkal hatékonyan lehet bőrmegújító kezeléseket végezni, ugyanakkor kisebb molekulaméretük miatt gyorsan és mélyebbre szívódnak a bőrben, így égető érzést válthatnak ki, irritálhatják az érzékeny bőrt és fényérzékenyítő hatásuk miatt tavasztól őszig nem használhatóak. Az AHA savak hatása természetesen függ a formulától, a koncentrációtól, és a termék pH értékétől is.

Az AHA hámlasztók között is vannak különbségek, amit érdemes figyelembe venni.

Glikolsav: Az egyik legszélesebb körben használt AHA féle, ami kisebb koncentrációban otthoni hámlasztók összetevője is lehet, ugyanakkor professzionális hámlasztó kezelések hatóanyaga is. Kis molekula méretének köszönhetően viszonylag könnyen bejut a bőrbe, és rövid idő alatt is képes látványos eredményt hozni. Gyorsítja a sejtmegújulást, kordában tartja az aknét, zsíros, kombinált és pattanásos bőrre is alkalmazható. A glikolsav gyors és látványos hatást ígér, viszont mivel erőteljes hámlasztó, irritálhatja a bőrt, érzékeny vagy például rosaceás bőrre nem ajánlott.

Tejsav (Lactic acid): Gyengédebb, mint a glikolsav, nem fosztja meg a bőrt a víztartalmától, ugyanakkor az arcbőr felső rétegén található elhalt hámsejteket kíméletesen távolítja el. a kozmetikumban vízmegkötő, hidratáló összetevő. A tejsav hosszabb távú használata hozzájárul a pigmentfoltok és finom ráncok fokozatosan halványodásához, az egységes bőrképhez.

Mandulasav (Mandelic acid): Olajban és vízben is oldódó kémiai hámlasztó, nagy molekulaméretű, kíméletesen hatol a bőr mélyebb rétegeibe és lassan fejti ki hatását. Fokozza a sejtmegújulást, hozzájárul az UV-sugarak okozta bőrkárosodás visszafordításához. Antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően segít az akné kezelésében, hatékony a pattanások ellen, szűkíti a pórusokat és tisztábbá teszi a bőrt.

Az almasav a gyümölcsökben és a zöldségekben található, kulcsszerepet játszik a sejt energiatermelésében. A citromsav a citrusfélékben lévő, összehúzó, hámlasztó és regeneráló sav.

BHA (Betha Hydroxy Acid)

A BHA hámlasztó, vagyis a szalicilsav egy zsírban oldódó sav, ami a természetben például a fűzfakéregben található. Képes a pórusok mélyén is kifejteni hatását, így segít eltávolítani a felesleges faggyút és az elhalt hámsejtet. Mitesszeres, pattanásos és aknés bőr kezelésére szokták főleg alkalmazni. Ezen kívül több más kémiai hámlasztóhoz hasonlóan felgyorsítja a sejtmegújulás folyamatát.

A BHA hámlasztók a tudomány mai állása szerint nem okoznak fényérzékenységet, sőt egyes fényvédőkben még összetevőként is szerepelnek.

Vedd figyelembe, hogy a pattanásos bőr gyakran érzékeny, sérülékeny, a szalicilsav pedig agresszív anyag, így a használata során gyakran túlszárítja a bőrt és viszkető, hámló területek alakulnak ki. Éppen ezért körültekintően kell eljárni a BHA alkalmazása során, szalicilsavra érzékeny bőrre egyáltalán nem ajánlott.

PHA (Polyhidroxy Acid)

Nagyon kíméletesek, vízben oldódó, nagy molekulaméretű savak, a bőr kiválóan tudja tolerálni ezeket az anyagokat, gyengéden távolítják el az elhalt bőrsejteket, nem okoznak túlzott irritációt. Remek antioxidáns hatást biztosítanak, emellett támogatják a bőr hidratációját is.

Mivel leginkább a bőr felső rétegeiben fejtik ki hatásukat, így fényérzékenyítő hatás nélkül segítenek a bőrmegújításban, érzékeny, rosaceás bőrre is biztonsággal alkalmazhatóak.

Több szempontból is hatékonyak az öregedésgátlásban, hiszen gyorsítják a kollagénszintézist, ugyanakkor csökkentik a bőr rugalmasságáért felelős elasztin-rostok lebontását végző elasztáz-enzim aktivitását. Ezenkívül védenek a környezeti ártalmak hatására fellépő fotoaging (korai bőröregedés) ellen és antioxidáns tulajdonsággal rendelkeznek.

Nagyon jó hidratálók önmagukban is, valamint hámoldó hatásuk miatt is javítják a bőr hidratáltságát és segítik a további hatóanyagok felszívódását.

Javítják a bőr barrier funkcióját és erősítik az érfalakat, ezért kifejezetten jót tesznek a tágult hajszáleres, rosaceás bőrnek.

Gátolják a tirozináz-enzim működését, így megelőzik a pigmentfoltok kialakulását, illetve hámoldó hatásuk miatt segítenek a halványításukban.

Gyulladáscsökkentő és hámoldó hatásuk miatt jól alkalmazhatóak aknés, pattanásos, mitesszeres bőrre.

PHA-savak például a gluconolactone, a lactobionsav, a galaktóz, ezek úgynevezett újgenerációs hámlasztó anyagok. Kisebb koncentrációban akár mindennapi használatra is alkalmazhatóak az otthoni bőrápolási rutin részeként.

Fontos megjegyezni, hogy a glükonolakton (gluconolactone) savval végzett kísérlet alapján egyáltalán nem fényérzékenyítő, sőt akár 50%-kal megnöveli a bőr UV sugárzással szembeni védekező képességét. Éppen ezért nyáron is gond nélkül, nyugodtan használható!

Amikor először ismerkedsz a hámlasztással, akkor kezdetben heti 2-3 alkalomnál gyakrabban ne alkalmazd a terméket. Ha nem tapasztalsz kipirosodást és irritációt, akkor fokozatosan, egyre gyakrabban hámlaszthatsz, akár a mindennapi bőrápolási rutinod része lehet.

Mindenki bőre más, éppen ezért a legjobb alapelv amit követhetsz, hogy mindig figyeled a bőröd reakcióit és aszerint használod a hámlasztót. kell kitapasztalnod, hogy számodra milyen gyakoriságú és erősségű hámlasztás az ideális.

Mely anyagokat alkalmazzuk a Medinatural hámlasztóban?

Minden termékünk fejlesztése során az alábbi szempontokat vesszük figyelembe:
• ne tartalmazzon a bőrre és a szervezetre káros vegyületeket
• kizárólag bőrbarát, kíméletes, természetes anyagok kerülhetnek kozmetikumainkba
• a lehető legmagasabb koncentrációban legyenek aktív hatóanyagok a termékben
• az összetevők szinergiában működjenek a kiemelkedő hatékonyság érdekében

Ezeket a fontos szempontokat figyelembe véve született a MediNatural PHA hámlasztó gyümölcsenzimmel. Ebbe a folyékony textúrájú formulába a kíméletes, hosszú távon rendkívül hatékony PHA (Glocnolactone) kémiai hámlasztó és a magas antioxidánstartalmú gránátalma fitoenzimes biológiai hámlasztó került.

Minden bőrtípus esetén alkalmazható, NEM fényérzékenyítő, így nyáron is biztonsággal bevetheted, hidratálja és megújítja a bőrt, a Medinatural más kozmetikumaival, akár a koncentrált hatóanyagtartalmú szérumokkal együtt is használható. Részletes információkat, használati útmutatót találsz a termék adatlapján: https://medinatural.hu/arcapolas/hamlasztas/pha-hamlaszto-gyumolcsenzimmel

Miután megtudtad a hámlasztás fontosságát és megismerkedtél a különböző hámlasztókkal arra buzdítunk, hogy mindenképpen próbáld ki a MediNatural hámlasztó kozmetikumát, ami segít az egészséges és szép bőr elérésében!

 

Szerző: Pribus Tünde | kozmetikus, természetgyógyász