A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez!
Kategóriák / Termékek

Szabad-e nyáron kémiai hámlasztót alkalmazni?

Hámlasztás| Szabad-e nyáron kémiai hámlasztót alkalmazni?

 

Az otthoni bőrápolási rutin egyik közkedvelt fázisa a bőr hámlasztása, ezért fontos tisztázni, hogy a nyári időszakban mit és hogyan érdemes használni erre a célra. A bőr hámlasztásának többféle módja létezik: mechanikai, vagyis szemcsés bőrradír, fehérjebontó enzimeket tartalmazó és kémiai úton ható savas hámlasztók.

Most beszéljünk a kémiai hámlasztásról, amely egy kiváló bőrmegújító eljárás, segítségével eltávolíthatjuk az elhalt hámsejteket a bőr felszínéről, ami serkenti az új bőrsejtek képződését. Halványítja az apróbb ráncokat és a pigmentfoltokat, tisztítja a pórusokat, így gátolja a pattanások és a mitesszerek kialakulását, egészségesebb és szebb bőrt eredményez. Ez mind jól hangzik, de felmerül a kérdés, hogy szabad-e nyáron kémiai hámlasztókat használni? Vajon a kémiai hámlasztók tényleg fényérzékenységet okoznak?

Ismerkedj meg közelebbről a kémiai hámlasztókkal!

A kémiai úton ható hámlasztók különböző természetes savak segítségével a sejtek közötti kötéseket bontják meg, ezzel gyorsabb hámlásra kényszerítve a szaruréteget, ami hatással van az új, friss bőrsejtek képződésére is.

3 típust különböztetünk meg, amit az otthoni bőrápolásra szánt kozmetikumokban lehet alkalmazni: AHA, BHA és PHA.

Tévhit, hogy minden kémiai hámlasztó fényérzékenyítő hatású! Az alábbiakban bemutatjuk, melyek azok az anyagok, amelyek nem ajánlottak a nyári időszakban és melyek azok, amelyeket teljesen biztonságosan, a bőr károsodása nélkül tudsz alkalmazni a napsütéses hónapokban is.

AHA (Alpha Hidroxy Acid)

Vízben oldódó savfajta, a bőr felszínén fejti ki hatását, és elsősorban az anti-aging és halványító rutin részeként érdemes bevetni, serkenti a kollagéntermelést, a mélyebb hidratációt is segíti, jobban hasznosul minden bőrápoló, amit utána használsz. Az AHA hámlasztók között is vannak különbségek, amit érdemes figyelembe venni, hatásuk nagy mértékben függ a formulától, a koncentrációtól, és a termék pH értékétől is.

Glikolsav: Kis molekulaméretének köszönhetően viszonylag könnyen bejut a bőrbe, gyorsítja a sejtmegújulást, viszont mivel erőteljes hámlasztó, irritálhatja a bőrt, érzékeny vagy rosaceás bőrre nem ajánlott. A glikolsav valóban növeli a bőr fényérzékenységét, kutatások alapján leginkább 10-12%-os koncentráció feletti mennyiségben növeli jelentősen. Ez alapján azt javasoljuk, hogy a biztonság kedvéért a nyári időszakban kerüld a glikolsavat tartalmazó hámlasztó használatát. Télen is, ha napsütéses helyen tartózkodsz, akkor arra az időszakra - sőt legjobb ha már előtte néhány héttel - függeszd fel a glikolsavas hámlasztó alkalmazását.

Tejsav (Lactic acid): Gyengédebb, mint a glikolsav, az arcbőr felső rétegén található elhalt hámsejteket kíméletesen távolítja el, hosszabb távú használata hozzájárul a pigmentfoltok és a finom ráncok fokozatosan halványodásához. Enyhén fényérzékenyítő hatású, nyáron kizárólag az esti bőrápolás során, maximum hetente egyszer és nappali fényvédelem mellett ajánlott.

Mandulasav (Mandelic acid): Olajban és vízben is oldódó kémiai hámlasztó, nagy molekulaméretű, kíméletesen hatol a bőr mélyebb rétegeibe és lassan fejti ki hatását. Fokozza a sejtmegújulást, hozzájárul az UV-sugarak okozta bőrkárosodás visszafordításához. Antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően segít az akné kezelésében, hatékony a pattanások ellen, szűkíti a pórusokat és tisztábbá teszi a bőrt. A mandulasav nagyon kis mértékben fényérzékenyítő, de ezzel együtt nyáron hetente egy-két alkalommal az esti bőrápolási rutinba illesztve, nappali fényvédő krém alkalmazása mellett javasolt.

Összefoglalva az AHA hámlasztók közül a mandulasavas hámlasztó a legkevésbé fényérzékenyítő, megfelelő fényvédelem mellett akár nyáron is lehet alkalmazni az esti bőrápolás részeként. Nyaralás, napozás, téli hegyvidéki pihenés előtt legalább egy héttel és alatta viszont érdemes felfüggeszteni az AHA hámlasztókat, így a bőr biztosan nem fog sérülni.

BHA (Betha Hydroxy Acid)

A BHA hámlasztó, vagyis a szalicilsav egy zsírban oldódó sav, ami a természetben például a fűzfakéregben található meg. Képes a pórusok mélyén is kifejteni hatását, így segít eltávolítani a felesleges faggyút és az elhalt hámsejteket. Mitesszeres, pattanásos és aknés bőr kezelésére kiváló, valamint felgyorsítja a sejtmegújulás folyamatát. A BHA hámlasztók a tudomány mai állása szerint nem okoznak fényérzékenységet, egyes fényvédőkben még összetevőként is szerepelnek. Kutatások szerint a BHA kisebb mennyiségben (1-2%-ban) egyáltalán nem fényérzékenyítő, sőt egyenesen támogatja a bőr fényvédelmét.

PHA (Polyhidroxy Acid)

Rendkívül kíméletes, vízben oldódó, nagy molekulaméretű savak, a bőr kiválóan tudja tolerálni ezeket az anyagokat, gyengéden távolítják el az elhalt bőrsejteket, nem okoznak túlzott irritációt. Remek antioxidáns hatást biztosítanak, emellett támogatják a bőr hidratációját is. Gyorsítják a kollagénszintézist, védenek a környezeti ártalmak hatására fellépő fotoaging (korai bőröregedés) ellen, javítják a bőr barrier funkcióját, erősítik az érfalakat, ezért kifejezetten jót tesznek a tágult hajszáleres, érzékeny, rosaceás bőrnek.

Gátolják a tirozináz-enzim működését, így megelőzik a pigmentfoltok kialakulását, gyulladáscsökkentő és hámoldó hatásuk miatt jól alkalmazhatóak aknés, pattanásos, mitesszeres bőrre.

PHA-savak például a gluconolactone, a lactobionsav, a galaktóz, ezek úgynevezett újgenerációs hámlasztó anyagok. Kisebb koncentrációban akár mindennapi használatra is alkalmazhatóak az otthoni bőrápolási rutin részeként. Mivel a PHA leginkább a bőr felső rétegeire hat, így fényérzékenyítő tulajdonság nélkül segít a bőrmegújításban. A glükonolakton (gluconolactone) savval végzett kísérlet alapján egyáltalán nem fényérzékenyítő, sőt, akár 50% -os védelmet nyújt az UV sugárzás ellen. Éppen ezért nyáron is gond nélkül bevethető!

A kémiai hámlasztókat nyáron is használhatod, de ne feledkezz meg a fényvédelemről!

Ahogy láthattad tévhit, hogy minden kémiai hámlasztó növeli a bőr fényérzékenységét. Az AHA-félék (elsősorban a glikolsav) valóban fényérzékenyítő hatásúak lehetnek, de a BHA (szalicilsav) és a PHA (főleg a gluconolactone) nemhogy érzékenyebbé tenne a napsugárzásra, de még támogatja is a bőr természetes védekezőképességét az UV-sugarak káros hatásaival szemben.

Ez persze egyáltalán nem azt jelenti, hogy a fényvédelem ne volna fontos! A fényvédő alkalmazása a tudatos bőrápolás egyik alapja, hiszen késlelteti a bőröregedést és megfelelő védelmet biztosít a káros sugarak ellen.

Tehát egy jól megválasztott kémiai hámlasztó mellett is elengedhetetlen egy jó minőségű fényvédő krém használata!

Erre a célra a reggeli bőrápolás során a MediNatural SPF30 Ránctalanító fényvédő arckrémet javasoljuk, amely biztonságos védelmet nyújt az UVA, UVB, IR és a mesterséges kék fény ártalmai ellen.

Melyik kémiai hámlasztót ajánljuk, amit nyáron is nyugodtan használhatsz?

A MediNatural kínálatában megtalálhatod a kizárólag természetes hatóanyagokból összeállított, bőrbarát hámlasztó natúrkozmetikumokat.

A 5% Mandulasav + 1% BHA hámlasztó szérum könnyű, gyorsan felszívódó, olajmentes formula, innovatív hatóanyagok sokaságával több dimenziós ápolást biztosít a bőrödnek. Igazi bőrmegújító natúrkozmetikum, amely tiszta, egységes tónusú, hidratált, folt és pattanásmentes bőrt eredményez.

A MediNatural PHA hámlasztó gyümölcsenzimmel innovatív növényi alapú Gluconolactone-t (PHA) tartalmaz 7% arányban, támogatja a tisztulási folyamatokat, halványítja a pigmentfoltokat és hegeket, valamint csökkenti a felszíni apróbb ráncok mennyiségét. Kétféle kiszerelésben, 30 ml és 100 ml változatban is beszerezheted.

Kíméletes hámlasztás a megújuló arcbőrért

Hogyan alkalmazd a kémiai hámlasztókat nyáron?

Mindkét kémiai hámlasztót lehet nyáron is használni az esti bőrápolás során. Amikor először ismerkedsz a hámlasztással, akkor kezdetben heti 1-2 alkalomnál sűrűbben ne alkalmazd a terméket. Ha nem tapasztalsz kipirosodást és irritációt, akkor nyáron hetente 2-3-szor, egyébként naponta egyszer javasoljuk az esti arctisztítás után. Néhány cseppet tegyél a tenyeredbe és a megszárított arcbőrbe a szemkörnyéket elkerülve 3-4 cseppet gyengéden masszírozz be. Nem kell lemosni, várd meg, amíg teljesen beszívódik, majd folytathatod szérummal, arckrémmel és szemráncra való kozmetikummal a szépségápolást.

A túlhámlasztás elkerülése érdekében figyeld a bőröd reakcióját. A helyes otthoni hámlasztásnak nincs szemmel látható jele, tehát hámlás, túlzott kipirosodás, elhúzódó csípő érzés esetén a terméket mosd le és szüneteltesd a használatát. Ha rendszeresen irritációt tapasztasz, akkor a terméket ne alkalmazd tovább. Mindenki bőre más, éppen ezért a legjobb alapelv amit követhetsz, hogy mindig figyeled a bőröd reakcióit és aszerint használd a hámlasztót. Ki kell kitapasztalnod, hogy számodra milyen gyakoriságú és erősségű hámlasztás az ideális.

 

Nyaralás, napozás, strandolás időszakában kerüld a hámlasztók használatát!

Ahogy szó volt róla, vannak olyan kémiai hámlasztók, amelyeket nyáron is biztonságosan lehet alkalmazni. Mégis azt javasoljuk, hogy nyaralás, napozás alatt ne használj hámlasztó kozmetikumokat.

Teljesen felesleges a bőrt hámlasztással terhelni ilyenkor.

Átlagos nyári napokon és más évszakokban viszont jót tesz a bőrnek ez a megújító otthoni ápolás.

Tehát jó hír, hogy a MediNatural kémiai hámlasztókat nyugodtan használhatod nyáron is!

A PHA hámlasztó gyümölcsenzimmel termékünk egyáltalán nem okoz fényérzékenységet, a Mandulasav + BHA hámlasztót az esti rutinba illesztve és nappalra az SPF30 Ránctalanító fényvédő arckrémmel biztonságosan alkalmazhatod a napsütéses hónapokban is!